3Ds Max yastık modelleme dersinde hızlı ve pratik bir şekilde cloth komutunu kullanarak nasıl yastık modellemesi yapıldığını gösteriyorum.

Bunu yapmak için öncelikle basitçe bir box çiziyorum. Büyüklüğünüde 40x30x1 olarak ayarlıyorum.

Ardından buna yüksek değerde segment vermem gerekiyor. Bunun için edges faces'ı açarak 60x40x1 olarak segment değerlerini ayarlıyorum.

Ardından tekstil modellemesi için kullandığımız cloth komutunu modifier listten  seçiyorum ve özelliklerini inceleyerek inactive seçeneğini cloth olarak güncelliyorumsonrada pressure değerini 30 yapıyorum.

Daha sonra gravity değerini 0 girerek onu kapatıyorum. Ardından simulate local demped seçeneğini seçerek yastığın gerçekçi olarak şişmesini sağlıyorum. Belli bir süre sonra bunu durdurmak için tekrar üzerine basıyorum.

Yastığa gerçekçi bir etki yaratmak için öncelikle modelimi editable poly olarak çeviriyorum ve edge özelliği ile 4 kenarın her birini ayrı ayrı seçerek siliyorum. Böylece aynı zamanda kenarları yumuşatmış ta oluyorum.

Bu işlemin ardındanyastığın kenarlarındaki birleşim detayını işlemem gerekiyor. Videoda gösterdiğim gibi loop seçim yaparak tüm kenarlardaki çizgiyi seçiyorum. Ardından extrude veriyorum. Fakat extrude işlemini normal özelliğini seçerek -1 değerinde yani içeri doğru veriyorum.

Tüm bu işlemlerden sonra Turbosmooth özelliğini açarak gerçekçi yastık modelini oluşturmuş oluyorum.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>