Mimari render ve animasyon, bilgisayar donanımı açısından oldukça yoğun işlem gücü gerektiren bir alandır. Bu nedenle, bu tür işlemler için kasa donanımlarının da özenle seçilmesi gerekir.

Bu yeni içeriğimizde, bilgisayar donanım seçimlerimizi yaparken, nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yola çıkarken, ilk sorumuz şu olmalı : İhtiyacım olan bu donanım sistemine nasıl bir yatırım yapmalıyım?

Donanım fiyatları geniş bir yelpazede dağılım göstermektedir.Bütçemizi ve ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra, bize en uygun donanım seçeneklerini araştırmaya başlayabiliriz.

İşlemci (CPU): 

Render ve animasyonda en önemli donanım bileşenlerinden biri işlemcidir. İşlemci, sahnedeki nesneleri ve efektleri hesaplamak için kullanılır.Kullandığınız programın sağlıklı şekilde çalışmasında işlemci oldukça mühimdir.İşlemcimizi ne kadar yüksek tutarsak, programları da eş zamanlı olarak daha konforlu kullanabiliriz.Aynı anda Unreal Animasyon renderlarımızı alırken, diğer pencerede 3DsMax modelleme işimize devam edebiliriz.

Biz ofisimizde AMD Ryzen 9 7950X3D kullanıyoruz.Tercihiniz ve tabiki bütçenizi de göz önünde bulundurarak Intel Core i9 veya AMD Ryzen 9 u tercih edebilirsiniz.

Ekran Kartı (GPU): 

Ekran kartı, render ve animasyonda kullanılan bir diğer önemli donanım bileşenidir.İşimizin görselleştirme ve animasyon render bölümünde bilgisayarlarımız en yüksek eforu sarfediyor ve profesyonel hayatta işin en hızlı şekilde çıkması ve teslim süreçleri fazlasıyla önemlidir.

Ayrıca geliştirilmiş grafik kartları, görsel sunumların ve animasyonların daha akıcı ve etkileyici olmasını sağlar.

Bu nedenle, yüksek bellek kapasitesine ve güçlü bir işlemciye sahip bir ekran kartı seçmek önemlidir.GeForce RTX 4070 Super modelini önerebiliriz bu ekran kartı render süreleri için  yeterli ve uygun fiyatlı bir tercihtir.

Biz ofisimizde özellikle Unreal animasyon projelerimizi çalıştığımız 2 bilgisayarımızda NVIDIA GeForce RTX 4090 ekran kartı kullanıyoruz.Bir 3D stüdyosu için güçlü donanımlar kullanmak oldukça önemli.Şunu da belirtmeliyiz ki ekran kartı en güncel teknolojiye ulaştıkça, daha kısa render sürelerini bize sağlıyor.

RAM:

Mimari ve Animasyon render işlemleri sırasında yüksek miktarda veri işlenir, bu nedenle yeterli RAM önemlidir.Bu nedenle, yüksek kapasiteli bir RAM seçmek önemlidir. Yakın bir zamana kadar . En az 32 GB veya 64 GB RAM, mimari render ve animasyon için idealdir.

Tabiki daha yüksek performans beklentisine girildiği anda,128GB-256GB Ram lere de çıkılabilir.Biz ofisimizdeki bilgisayarlarımızda 128 ve 256 GB-DDR 5 Ram kullanıyoruz.

DEPOLAMA(SSD):

Depolama, işletim sistemi, yazılımlar, projeler ve render çıktılarını depolamak için kullanılır.

Bu nedenle, yüksek kapasiteli bir depolama seçmek önemlidir. SSD ve HDD olmak üzere iki tür depolama seçeneği vardır. SSD'ler daha hızlıdır, ancak HDD'lere göre daha pahalıdır. Bu nedenle, hem SSD hem de HDD kullanarak bir denge kurmak idealdir.En az 1TB depolama alanı öneriyoruz.

Biz ofisimizde tabiki server sistemini aktif olarak kullanıyoruz,fakat her bilgisayarımızda 1TB depolama alanı mevcut.

SOĞUTMA:

Render ve animasyon render işlemleri sırasında bilgisayar çok fazla ısı üretir. Bu nedenle, bilgisayarı aşırı ısınmadan korumak için güçlü bir soğutma sistemi kullanmak önemlidir. Sıvı soğutma sistemi, hava soğutma sistemine göre daha etkilidir.

Biz ofisimizde ID COOLING zoomflox 360 xt soğutucu kullanıyoruz.

Donanımlarımıza karar verdikten sonra, donanımların birbiri arasındaki uyumluluğunu kontrol edin. Seçtiğiniz donanım bileşenlerinin birbirleriyle uyumlu olduğundan emin olun.Donanım uyumluluğunu kontrol etmenin en kolay yolu, donanım üreticilerinin web sitelerini kullanmaktır. Çoğu üretici, web sitelerinde hangi donanım bileşenlerinin birbirleriyle uyumlu olduğunu gösteren uyumluluk listeleri sunmaktadır.

Sonuç:

Güncel teknolojiyle uyumlu bilgisayar donanımları, birçok önemli katkı sağlar ve müşteri ilişkilerimizi olumlu yönde etkiler. Hız, verimlilik, güvenlik, iş birliği, iletişim, müşteri memnuniyeti ve rekabet avantajı gibi unsurlar göz önünde bulundurarak, işletmemizin ihtiyaçlarına ve bütçesine uygun güncel donanımlara yatırım yapmak önemlidir.

Umuyoruz ki sizler için faydalı bir içerik olmuştur.Yorumlara içeriklerimiz ile ilgili fikir ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>