3Ds Max insan ekleme dersinde Renderlara Photoshop Programın'da İnsan yerleştirmeyi göstereceğim. Hazırlamış olduğum bir renderı photoshop programı ile açarak arka planından ayrılmış PNG formatındaki insan fotoğraflarını render’ın üzerine yerleştireceğim.

PNG formatındaki birçok insan görsellerini google görsel aramalardan
 “png people”, “cut out people” kelimeleri ile arayarak ulaşabilirsiniz

Öncelikle photoshop programında renderımızı açalım. Daha sonra kullanmak istediğimiz insanları sırasıyla resmin üzerine sürükleyerek ve enter’a basarak yerleştirebiliriz. İnsanın layerının üzerine sağ tuş ile tıklayarak Rasterize Layer diyoruz.

Daha sonra CTRL+T tuşu ile free transform moduna girerek insanları istediğimiz boyuta getiriyoruz. Bu işlemi yaparken klavyenin SHIFT tuşuna basılı tutacağız bu şekilde resmin çözünürlük oranını bozmadan ufaltıp küçültebileceğiz.

Daha sonra klavyemizin CTRL+U tuşlarına basarak HUE SATURATION menüsünü açıyoruz. Buradan koyduğumuzun insanların renk ve ton ayarlarını renderdaki renk ve tonlara uyumlu bir hale getiriyoruz. Aynı zamanda CTRL+L tuşları ile insanların Level Ayarlarını düzenleyebiliriz.

Bu ayarlar render ve insanlar arasındaki uyumluluğu sağlayacaktır.

Şimdi gölgeleri oluşturmak için Layer’ın üzerine sağ tuş ile tıklayarak insanları çoğaltıyoruz ve tekrar  klavyemizin CTRL+U tuşlarına basarak HUE SATURATION menüsünü açıyoruz.

Lightness’ı tamamen siyah renge çekiyoruz.

Klavyemizin CTRL+T tuşlarına basıyoruz ve gölgeleri Free Transform moduna alıyoruz ve üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan pencerede DISORT’u seçiyoruz.

Gölgeleri hareket ettireceğimiz köşeden basılı tutarak renderdaki ışık ve gölge sistemine uyumlu şekilde yerleştiriyoruz.

Şimdide gölgelerin keskinliğini öldürmek için filtrelerden Gaussian Blur kullanıyoruz. Radius değerini 2 vermek yeterli olacaktır.

Layer’ın Opacity değerini azaltarak gölgenin etkisini istediğimiz ölçüde azaltabiliriz.

Son olarak Silgi aracı ile gölgelerin uç noktalarının daha saydam olmasını sağlıyabiliriz.Büyük ebatta bir fırça seçerek fırça opacity’sinide %50’ye getiriyoruz.

Gölgelerin uç kısımlarından hafifçe silme işlemi yapalım. Bu sayede gölgelerimiz çok daha gerçekçi duracaktır.

Dikkat etmemiz gereken en önemli şey yerleştirdiğimiz insanların gölgelerinin sahnenin gölgeleri ile aynı yönde olmaları aynı zamanda level ve hue ayarları ile tonların birbirlerine uyumlu olmaları.

Render gerçekçiliğ konusunda daha derinlemesine bilgi almak için Gerçekçi Render Nasıl Alınır? başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>