Ürün Fotoğrafçılığı mı 3D görselleştirme mi?

3D görselleştirme artık her türden mimari tasarım sunumu için standart olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple, projeleri 3D görselleriyle birlikte müşterilere sunmak oldukça önemlidir. Ayrıca ürünlerin görselleştirilmeden satılma olasılığının çok daha düşük olduğunu da söyleyebiliriz.


Ürün görselleştirme sayesinde, müşterilerin dikkatini tasarımcıların büyük bir özveriyle çalışarak tasarladıkları ürün üzerine çekmek mümkündür. İnsanlar, bir ürün satın alırken o üründen memnun kalacaklarına emin olmak isterler ve tam da bu aşamada fotogerçekçi görseller devreye girer.

Mimari görselleştirmeler en az profesyonel ürün fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflar kadar ikna edici hale gelerek oldukça gerçekçi bir seviyeye ulaştılar. Birçoğu o kadar iyi ki, kelimelerle ifade edilemeyen özellikleri bile kolayca sergileyerek insanların mimariyi algılama şeklini değiştirebiliyorlar.


Birkaç yıl öncesine kadar görselleştirmenin gerçek fotoğrafçılık izlenimi verebileceğinin hayali bile çok zorken şuanda bu bir gerçek. Örneğin, katalog oluşturulurken özellikle mobilya ve dekorasyon ürünlerinin görselleştirmeleriyle müşterinin dikkatini çok daha fazla çekmek mümkün olduğundan bu teknik düzenli olarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde iç mimari tasarımda görselleştirilme piyasada son derece önemli bir hale geldi ve ürün görselleştirmelerini kataloglarda sıkça görmeye başladık. Kataloglarını 3D görseller kullanarak oluşturan ilk firmalardan biri IKEA’dır. Profesyonel 3D grafik tasarımcıları, standart ürün görsellerinin %12’sini temkinli bir şekilde hazırlayarak bu süreci başlattılar. 


Normalde bu oran yıllık katalogda yer alması gereken gerçek fotoğraf miktarıydı ve bunu uygulamak onlar için çok kolay olmadı. IKEA’da çalışan sanatçılar bu projeyi gerçekleştirmek adına gerekli beceriyi elde etmek için çok çaba sarf ettiler. Hatta ürün fotoğrafçılarıyla birlikte çalışıp fikir ve deneyim alışverişinde bulundular.


Ürün fotoğrafçıları profesyonel 3D sanatçıları için eğitilirken 3D grafik tasarımcıları da fotoğrafçılığın mutlak mükemmelliğine ulaşmak için eğitim aldılar. Bu noktada teknolojinin ne çok geliştiğini ve mevcut araçların, bilgisayar programlarının birkaç yıl öncesine göre ne kadar fazla potansiyele sahip olduğunu dikkate almamız gerekiyor. Ancak, tüm bunların yanı sıra söylemek gerekir ki tasarımcı, sanatsal ruh olmadan bir ürün fotoğrafındaki gölgelerin ve yapıların yarattığı atmosferi asla yaratamazdı.

3D’nin Avantajları

İç mekân tasarımında 3D görselleştirme kullanmak pek çok avantaj sağlar. Bunların en önemlilerinden biri çevresel koşullar ve aydınlatma üzerinde sınırsız kontrol ve esneklik imkânı sunmasıdır. Grafik tasarımcıların mükemmel bir çekim yapması için güneşin doğmasını veya batmasını beklemesine gerek kalmaz. Yağmur, kar veya rüzgâr gibi olumsuz hava koşulları onları durduramaz; aksine bu durum onları stüdyolarında kalıp proje üzerinde daha çok çalışmaya teşvik eder.


İstedikleri herhangi bir ortamı oluşturmada da hiçbir sorun yaşamazlar. Bu, sahilde lüks bir villanın içi de olabilir, Bolu'da ormanın derinliklerinde bir orman evi de. Bir profesyonel ürün fotoğraf çekim ortamını düşünürsek, stüdyonun pek çok karmaşık hazırlık gerektirdiğini görürüz. Dünyanın farklı yerlerinden gönderilen modeller, dekorasyondaki ciddi değişiklikler…


Genele bakarsak, bir stüdyo çekimi düzenlemek için pek çok farklı kişi ile çalışmak gerekir ve bu, gereksiz kafa karışıklığına sebep olurken sonuçlar da ne yapılırsa yapılsın önceden tahmin edilemez. 3D görselleştirme hazırlamanın en çok zaman alan kısmı, şirket tarafından sunulan her bir mobilya parçasının tek tek modelini oluşturmaktır.


Bu aşama tamamlandıktan sonra ise farklı mekânlarda görselleştirme yapmak adeta çocuk oyuncağıdır. Çünkü her model, ek rötuş gerektirmeden ihtiyaca göre kusursuz bir denge içinde değiştirilebilir. Yine de, bunları başka bir kampanyada kullanmak isteyen veya ürün renklerini ya da dokularını çeşitlendirmeye karar veren bir müşterinin özel talebi üzerine, görseller her an değiştirilebilir. Bu sayede başka bir stüdyo çekimi düzenleyerek fazla önemli olmayan unsurları yakalamak için büyük miktarda para harcamaya ve zaman kaybetmeye gerek kalmaz.

3D görselleştirme, ürün serilerinin tanıtımında makul miktarda para harcamak, zamandan ve kullanılan kaynaklardan tasarruf etmek isteyen tüm mobilya tasarımcıları ve üreticileri için son derece uygundur. Ürün görselleştirmelerinin, ürün yaşam döngüsünü yönetmede önemli bir unsur olduğu ve hazır stokların satışını kolaylaştırdığı düşünülmektedir.


Girişimciler piyasa işleriyle oldukça meşgulken onların hayatlarını çok daha keyifli ve kolay hale getirebilecek 3D görselleştirme uzmanlarının olması ne büyük şans!

Gerçekten Bu Kadar Basit Mi?

Profesyonel 3D, görselleştirme uzmanlarının işidir ve o kadar da kolay değildir. 3D görselleştirmenin birincil amacı, mesajı insanların hem soyut hem de somut fikirleri bağlamında iletebilmektir. 3D projenin tasarım sürecinde birkaç aşama vardır.


Sanatçı bu aşamaların her birinde bazı engellerle karşılaşabilir. Ancak, yukarıda belirtilen iletişimde bir kopukluk olmaması adına bu engellerin birer birer aşılması gerekir.

Tasarım, modelleme ve görselleştirme gibi aşamalar aynı derecede önem taşır. Ancak küçük ayrıntılarla ilgili müşteriyle yapılan görüşmeler zorlu ve zaman alıcı olabilir. Grafik tasarımcı için müşterilerinin tarzını anlamak ve onları tamamen mutlu etmek son derece önemlidir.


Bu nedenle kompozisyon, doku, yapı veya şekil gibi unsurları müşterinin tüm ihtiyaçlarını gidermek niyetiyle detaylıca düşünürler. Ancak bilmek gerekir ki, deneyimli bir 3D grafik tasarımcısı için müşteriyle işbirliği yapmak ve düzeltme süresini minimuma indirmek çok daha kolaydır.

Daha Da Popülerlik Kazanıyor

Modernliğin çağı 21. yüzyılda, tam olarak hayalimizdeki gibi ve hatta normal fotoğraflardan daha iyi görünen bir şey üretebilmek oldukça heyecan verici. Her ne kadar herkes bu yeteneğe sahip olmasa da rekabet git gide büyüyor.


Şuanda, mevcut pazarı etkileyecek dünya çapında yeni stüdyolar açılmakta. Umuyoruz ki bu yalnızca bir başlangıçtır ve bu alan, adeta ses hızında büyüyüp gelişerek uzmanlara insan gözü ve daha fazlası ile görülebilen her şeyi ayrıntısıyla görselleştirmek için çok daha fazla fırsat verir.

Endüstriyel Ürün Görselleştirme projelerimiz için portfolyomuzu inceleyebilirsiniz.

3D Ürun Görselleştirmesi Neden Geleneksel Fotoğrafçılıktan bir adım daha önde
3D Ürün Görselleştirmenin Önemi
İyi Bir 3D Render İçin Doğru Firmayı Seçin
>