İyi Bir 3D Render İçin Doğru Firmayı Seçin

Her an, her konuda farklı seçeneklerle karşı karşıya geliyoruz ve seçim yaparken tüm seçenekleri artısıyla eksisiyle değerlendirip en az hata riski olana yöneliyoruz. Bunu yaparken tercihlerimize, önerilere, kendi bilgi birikimimize ve hatta sezgilerimize dayanarak bizim için en kârlı olanı seçiyoruz. 3D render için şirket seçerken de aynı ilkelerden yararlanabiliriz ancak konu hakkında tecrübeniz ya da bilginiz yoksa pek çok alakasız ve güvenilir olmayan bilgi sebebiyle kafanız karışabilir.

Bir İhtiyaç Listesi Oluşturun

Sürece kendinizden başlamalısınız. Tam olarak neye ihtiyacınız var, ne istiyorsunuz, belirleyin.


İstediğiniz 3D iç veya dış mekân ya da ürün mü?


3D modellemeye ek olarak 360 derece sanal tur da oluşturmak ister misiniz?


Eğer 3D endüstrisiyle ilgili fazla bir şey bilinmiyorsa piyasadaki hizmet türleri kafa karıştırıcı olabilir. Üstelik her ürünün sayısız detayı var. 


Bu sebeple işin başındayken ne istediğinizi bilmek ilerisi için size çok yardımcı olacaktır. En az bunun kadar maliyet de önemli bir konu. Bütçenize göre bir ödeme planı oluşturabilir ve ne kadar ödemek istediğinizi gözden geçirebilirsiniz. Unutmayın ki bu sektörde fiyat çok önemli ve genellikle ucuz hizmetler istenilen kalitede olmuyor.


3D projenin uygulanması, mimarların çok fazla detayı hesaba katması gereken oldukça zahmetli ve karmaşık bir süreçtir. Böyle bir durumda fiyat ve kalite de doğru orantılı ilerler. Bu faktörleri dikkatlice düşünüp bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Araştırma Yapın

Google sayesinde dünya çapında serbest çalışanlardan profesyonel şirketlere kadar çeşitli seçeneklere ulaşmak mümkün.


Peki, bunca seçenek arasından hangisini seçmelisiniz?


Serbest çalışanlar mı, şirketler mi?


Yerel şirketler mi küresel şirketler mi?

Serbest Çalışan mı Şirket mi?

Her iki seçenek için de aynı noktalara bakıp aynı yaklaşımı kullanmalısınız. Unutmayın ki şirketler çok daha iyi araçlara, daha büyük bir ekibe ve daha fazla deneyime sahipken serbest çalışanlar daha yolun çok başında olabilirler. Bu sebeple ilk olarak bakmanız gereken şey hizmet verenlerin bu zamana kadar yapmış olduğu projeleri sunduğu portfolyosudur.


Portfolyo düzenli mi, projeler anlaşılır mı, kaliteli mi? 


Portfolyo üzerinde herhangi bir açıklama olmasa dahi size karşınızdaki kişi ya da kurumla ilgili çok detaylı fikir verir. Render kalitesi, özellikle gerçekçilik çok önemlidir. Görsellerin herhangi bir kusuru olmamalıdır. Gölgeler, ışıklar, mobilyalar ve kalan tüm detaylar olabildiğince doğal görünmelidir.


Bu yazıda kullanılan tüm görseller firmamız tarafından yapılmıştır.


Bunu bilmeseydiniz 3D render olduğunu düşünür müydünüz?


Portfolyo incelerken aynı zamanda proje sayısına ve projelerin kime yapıldığına da dikkat edin. Kalite ve iş birliği iyiyse, müşteriler arasında tanınmış ya da güvenilir olanlar varsa bu iyiye işarettir. 3D hizmetleri sağlayan bir şirket veya serbest çalışan beceri ve yeterliliğine güveniyorsa, projelerini her zaman size gösterir ve onlarla ilgili konuşarak başarılarını sizinle paylaşır. 

Son Adım

Kişisel ihtiyaçları belirleyip, portfolyoyu ve projeleri inceleyip fiyatları değerlendirdikten sonra geriye gözetmeniz gereken birkaç şey daha kalıyor; zaman, sürecin nasıl işleyeceği ve beklenmedik durumlarda yapılacaklar.


Eğer şirket ya da serbest çalışan kişi deneyimliyse size çok daha faydalı koşullar sunacaktır. Eğer bu aşamaya kadar sorunsuz şekilde geldiyseniz artık seçim yapabilirsiniz demektir.

Özet

Nelere dikkat etmelisiniz bir kez daha özetleyelim.


Kişisel ihtiyaçlarınızı belirleyin ve sektörle ilgili daha fazla araştırma yapın. İster serbest çalışan ister şirket olsun, mutlaka portfolyosundaki projelerin içeriğine, müşterisine ve render kalitesine dikkat edin. Daha fazla demek her zaman daha iyi demek değildir.


Serbest çalışan biriyle anlaşmak bazen bir şirketle anlaşmaktan daha riskli olabilir. Bunun nedeni, serbest çalışanların bireysel olarak çalışması, deneyim ve zaman yönetimi eksikliğinin olmasıdır.


Genellikle, yeni ve farklı müşterilere ve projelere açık, ikna edici bir hikâye ve çekici bir portfolyoya sahip şirketler daha güvenilirdir.


Yüksek kaliteli renderlar ile müşteriler ihtiyaç duyduklarını daha hızlı alıp hangi yöne gideceklerini anında bilirler ve bunu sağlayan alanında uzman ve deneyimli kişilerdir. Umarım bu makale doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur.


Bu yazıda yer alan görsellerin tümü Can Kuskon 3D Studio'nun projeleridir ve hepsini Portfolyo bölümümüzde görebilirsiniz.


Projelerden herhangi biriyle ilgileniyorsanız, [email protected] adresinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Mimari render ihtiyaçlarınız için portfolyomuzu inceleyebilirsiniz.

3D Ürun Görselleştirmesi Neden Geleneksel Fotoğrafçılıktan bir adım daha önde
3D Ürün Görselleştirmenin Önemi
Kuskon 3D Studio’da İşin Perde Arkası: Ürün Görselleştirme
>