İç Mekan Görselleştirmede İskandinav Tarzı Neden Bu Kadar Popüler?

İskandinav tarzı, tasarımlarını 3D görsellerle sunmak isteyen iç mimarlar arasında son derece popülerdir. Peki, bu popülaritenin sebepleri nelerdir?


İskandinav tarzı denildiğinde akla ilk etapta oldukça sade bir iç mekân gelir. Tasarımlar genellikle işlenmesi kolay olan ahşap, deri ve taş gibi doğal ürünlerden oluşur ve bu ürünler evin ya da apartmanın her odasında rahatlıkla kullanılabilir. Popülerliği hakkındaki soruya verilebilecek en temel cevaplardan biri, İskandinav iç mekânlarının modern oluşu ve genç nesil tarafından oldukça iyi bilinmesidir.


Gençlerin oluşturduğu bu grup, konut konseptlerini sunarken 3D görsel kullanan tasarımcıların en büyük hedef kitlesini oluşturmaktadır. Ancak ilginç bir şey var ki, bu tarzda 3D tasarım görsellerini yalnızca İskandinav ülkelerinde yaşayan ya da orada dekorayon yapan kişiler değil, aynı zamanda Avrupa ve Amerika’dakiler de talep etmekte. 

İskandinav tarzı iç mekânlara beyaz renk hâkimdir. Beyazın oldukça fazla oranda kullanılması, gölgeler ve desenlerle oynayarak karşıtlık oluşturmak veya farklı renklerde dekoratif ürünler kullanarak mekânı eğlenceli hale getirmek gibi pek çok avantaj sağlar.


Renkler, iç mekândaki canlılığı en üst düzeye çıkararak ilgi çekici 3D renderlar hazırlamada çok elverişlidir. Her ne kadar bu tarzın renk paleti oldukça sınırlı da olsa, 3D sanatçılar 3D modellerin malzemeleri ve dokularıyla oynayıp, pastel tonlarda renkler dâhil ederek ortaya başarılı renderlar çıkartırlar.

İskandinav tarzında mobilyalar minimalizmin etkisindedir, ancak işlevsellikleri çok yüksek düzeydedir. İskandinavlar, işlevselliği modern tasarımla eşleştirme konusunda mükemmeldirler. Mobilya tasarımında önem verdikleri şey, konsepti basitleştirip çok sayıda yenilikçi öğe elde etmektir.


Tüm bunları yaparken güvenilir ve doğal ürünler kullanmayı da ihmal etmezler. Bu iki unsurun mükemmel birleşimi, onca denemeden ve teste tabi tutulduktan sonra, 60 yılı aşkın süredir hâlâ popülaritesi azalmamış bir şekilde karşımıza çıkmakta.


Özenle hazırlanmış klasik mobilyalar 3D render sunumunda her zaman iyi duruyor ve bu moda sonsuza dek sürecek gibi görünüyor.

İç mimarlar arasında İskandinav tarzının başarı öyküsünün ana ilkeleri bu şekilde biliniyor.


Öyle görünüyor ki, bu konseptin geleceği oldukça parlak ve destekçileri de ondan kolay kolay vazgeçmeyecekler.

Endüstriyel Ürün Görselleştirme projelerimiz için portfolyomuzu inceleyebilirsiniz.

3D Ürun Görselleştirmesi Neden Geleneksel Fotoğrafçılıktan bir adım daha önde
3D Ürün Görselleştirmenin Önemi
İyi Bir 3D Render İçin Doğru Firmayı Seçin
>