Dijital Pazarlamada 3D Modelleme Kullanımı

3D Modelleme Sektöründe Büyüme

Grand View Research tarafından yürütülen araştırmaya göre, önümüzdeki 7 yıl boyunca 3D modelleme sektörünün ¼ oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Bunun önemli sebeplerinden biri “Tam Zamanında Üretim (JIT)” yöntemine uygun olmasıdır.


Bu pazarlama stratejisinin amacı, ihtiyaç duyulduğu anda minimum zamanda, minimum kaynak kullanarak müşteri ihtiyacına cevap veren ve potansiyeli en yükseğe çıkarmayı hedefleyen içerik oluşturabilmektir. Esnekliği ve hızlı çözüm oluşturma özellikleri sayesinde bu yöntem ve 3D modelleme çok fazla ortak noktada kesişir. 

İkisinin en önemli ortak noktasının iletişim ve etkileşim kurmak olduğunu söyleyebiliriz. Pazarlama, kurum kültürünü ve müşteri edinme yollarını inceler. Benzer şekilde, 3D modelleme kullanılarak projenin bütün hikâyesi çevresiyle, işlevleriyle ve kullanıcılarıyla birlikte anlatılabilir ve bu yolla müşteriyle etkileşim sağlanır.


Öyleyse, 3D modellemenin farklı sektörlerde pazarlama için nasıl kullanıldığını daha detaylı inceleyelim.

Gayrimenkul Sektörü 

3D modelleme emlak sektöründe satış için oldukça önemlidir çünkü henüz inşa edilmemiş bir projeyi müşteriye anlaşılır şekilde sunma imkânı tanır. 3D modelleme, bir evin sadece fiziksel boyutlarını değil, onun çevre düzenini ve insanların yapıyla ve çevresiyle nasıl etkileşimde olacaklarını da gösterir.


İnsanlar için güvenle yaşayabilecekleri bir ev satın almak oldukça büyük bir yatırımdır. Bu noktada, emlak şirketleri yalnızca boş bir evi satmaktansa evin çevresini, insanlarla olan etkileşimi ve uyandırdığı duyguları birlikte sunar ve projenin yalnızca bir inşaattan ibaret olmadığını 3D modelleme kullanarak gösterir.

Mimarlık Sektörü

3D modellemeden yararlanan bir diğer sektör de mimarlıktır. Tasarımı oluşturan ögeleri aşamalı olarak güncelleyebilmek mimarların müşteriye farklı bakış açısı sunmasına ve projeyi inşa etmeden önce tasarımın son halini deneyimlemesine imkân tanır.


3D modellemenin 2D plana göre avantajı çok daha gerçekçi olmasıdır. Modelleme yaparken tasarıma ışık ve gölge ekleyebilir ve müşteriye daha fazla ayrıntı gösterebilirsiniz. Benzer şekilde, iç mekân tasarımında da 3D render kullanarak dairenin tasarımını daha inşa edilmeden görebilir ve kullanılabilirliğini değerlendirebilirsiniz.


Tüm bunların yanı sıra, müşterilerin projeye kişisel dokunuşlarını ekleyebilmesi de onları bu süreçte oldukça memnun eden etkenlerden biridir. 

Ulaşım Sektörü

Ulaşım sektöründe de 3D modellemeden fazlaca yararlanılır. Örneğin, bir aracın yapım aşaması çok büyük mali imkânlar gerektiren karmaşık bir süreçtir. Dahası, yeni oluşturulacak aracın görsel sunumu, ürünün hedef grubunun ve üreticisinin beklentilerini karşılayacağına dair markayı ikna etmek için tüm gerekli detayları içermelidir.


Bu karmaşık araç yapım sürecinde, 3D modelleme sayesinde proje bittikten sonra bile belirli unsurları değiştirmek ve araç üretime girmeden önce olumlu ve olumsuz yönlerini incelemek mümkündür. Bu sebeple 3D modelleme kullanmak yapılan büyük yatırımları çok daha uygun maliyetli hale getirir.

Lüks Tüketim Sektörü

3D modelleme, detaylı sunum yapabilme özelliği sayesinde müşterilerin en yüksek taleplerini dahi karşılayabilir. Örneğin, yatçılık gibi lüks sektörlerde 3D modellemelerden sıkça yararlanılır. Genellikle lüks tekneler daha seçici müşterilerle ilişkilendirilir ve onlar için tasarıma kendi dokunuşlarını ekleyerek özgün bir ürün elde etmek oldukça önemlidir.


3D modelleme müşteriye bu imkânı yalnızca 3D görsellerle değil, aynı zamanda oluşturulan modelin içinde sanal tur düzenleyerek de kusursuz şekilde sunar. 

Perakendenin Geleceği

3D modelleme, hem e-ticaret hem de geleneksel alışveriş için faydalı bir pazarlama aracı haline geldi. Geleneksel mağazalarda 3D render kullanılarak müşteriler farklı ürünlere ve alanlara yönlendirilip onlarla nasıl etkileşimde bulundukları incelenebiliyor. 3D modelleme ışık gibi detayları da içerdiğinden ürün doğal ortamındaymış gibi oldukça gerçekçi bir şekilde sunuluyor.


Online mağazalar da kullanıcı deneyiminin göz ardı edilmemesi gereken bir platform. Örneğin, internette mobilya satarken ürünün yalnızca 2D resimlerinden ziyade onu oluşturan parçaları 3D modellerle sunmak, insanlara mobilyayı evlerindeki hangi nesnelerle eşleştireceklerini görmede yardımcı oluyor.


Eskiden internet sitelerinde kullanıcı etkileşimi sağlamak adına 2D yöntemler kullanılıyordu fakat gelecekte daha fazla 3D kullanıcı arayüzü tercih edilecek gibi duruyor.

Pazarlama sektörü 3D modellemeden en çok yararlanan sektörlerden biridir. 3D render ve animasyonlar yalnızca maddi olarak tasarruf etmede değil, kişinin hayal gücünü geliştirmede ve ona farklı seçenekler sunup farklı deneyimler yaşatmada çok etkili birer araçtır.


Pazarlama sektöründe sıradan bir fotoğraf yerine 3D render kullanarak hedef kitlenin hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, mimari bir yapının tüm potansiyelini ve işlevselliğini 3D mimari modelleme ile sunabilir ve projenizin herkes tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.


Pazarlama sektörü günümüzde oldukça rekabetçi hale geldi ve bu rekabette güçlü kalmak adına yeni teknolojileri ve onların getireceği sayısız olanağı denemek faydalı olacaktır.

Endüstriyel Ürün Görselleştirme projelerimiz için portfolyomuzu inceleyebilirsiniz.

3D Ürun Görselleştirmesi Neden Geleneksel Fotoğrafçılıktan bir adım daha önde
3D Ürün Görselleştirmenin Önemi
İyi Bir 3D Render İçin Doğru Firmayı Seçin
>