Satışları Artırmak için 3D Ürün Görselleştirme Kullanmanın 10 Yolu

1. Zengin Bir Görsel Hikâye Oluşturmak İçin 3D Görüntü Kullanın

Pazarlamanın büyük ölçüde başarı sağlaması biraz da olsa uygulamalı psikolojiye dayanır. Ürün yerleştirmeyi, market düzenlerini ya da sponsorlu sporcuları düşünün.


Tüketicinin ilgisini çekmek ve karar verme sürecini etkilemek için bu örneklerde de olduğu gibi onun duygularına hitap etmek önemlidir. Bu çok yaygın olan pazarlama stratejisini 3D görselleştirme yöntemi ile gerçekleştirmek mümkündür.

Bilgisayarda üretilmiş görsellerde ürün mükemmel bir ortama yerleştirilebilir. Böylece tüketici ile ürün arasında göz ardı edilemeyecek bir duygusal bağ oluşturulur.


Bu yöntem, özellikle çevre düzenlemesi, dış veya iç mimari gibi daha büyük ölçeklerde çok işe yaramaktadır. Kim proje başlamadan önce, yeni arka avlusunun ve kış bahçesinin bir yaz akşamının yumuşak parıltısıyla aydınlandığını görmek istemez ki?


Aynı şekilde, satın almadan önce, müşterinin özenle döşediği oturma odasıyla yeni beğendiği kanepenin uyum içinde olduğunu görmesi onu alışveriş yapmaya teşvik etmez mi? Sonuç olarak üç boyutlu detaylı bir görsel, satın almayı düşündüğü ürünle ya da hayalindeki projeyle ilgili müşteriye fikir verir ve satışlar üzerinde de çok etkili olabilir.

2. Farklı Katmanlar ve Kesitler Oluşturun

Müşteri katılımını teşvik etmenin ve satışları artırmanın başka bir yolu da katmanlar ve kesitler kullanmaktır. Bunları oluşturmada 3D görselleştirme kullanmanın en büyük avantajı, ürünün detaylarını sergilemek için ayrıca bir prototip oluşturmak zorunda kalınmamasıdır.


Kesit görüntüler, bir pazarlama kampanyasında şeffaflık sağlayarak alıcının ürünü detaylarıyla incelemesine olanak tanır. Bu tür 3D görseller, özellikle patentli ürünlerde kullanılan özgün teknoloji ve tasarımları vurgulamak adına oldukça etkilidir. Ayrıca rakip ürünler arasındaki avantajları ve dezavantajları gözler önüne sererek alıcıya farklı ürünleri kıyaslama imkânı da sunar. 

Özellikle teknoloji ve otomotiv sektörlerindeki ürünlerde etkili bir şekilde uygulanan bu yöntem pek çok farklı alanda daha kullanılabilir. Kesitlerin 3D görselleri, "öncesi" ve "sonrası" şeklinde sunularak etkileşimli hale getirilebilir. Etkileşimli bir bileşen eklemenin yolları yazının devamında detaylıca ele alınacaktır.

3. Sıfırdan Bir Stüdyo Ortamı Oluşturmadan Ürünleri Kolayca Yeniden Markalaştırın

Yukarıda bahsedildiği gibi, pazarlama alanında yapılan her bir güncelleme sonrasında gerekli yeni malzemeler, ortamlar ve nesnelerin satın alınması fahiş fiyatlara mâl olmaktadır. Ancak, 3D modelleme ile kampanyalar için çok fazla miktarda para veya zaman harcamadan yeni görseller oluşturulabilir. Bu duruma örnek olarak “Kara Cuma” ve “okula dönüş” gibi sezonluk kampanyaları verebiliriz.

Bunların yanı sıra, yeni oluşturulan bir ürünü mevcut ürün yelpazesine dâhil etmek bilgisayarda üretilen görseller ile çok daha kolaydır. 3D görselleştirme yöntemi ile koleksiyonları yeniden markalaştırma ve güncelleştirme işlemleri verimli bir biçimde gerçekleştirilebilir.


Ayrıca bu yöntem, ürünün kapasitesini ve çok yönlülüğünü hedef kitlelere uygun biçimde sergilemede de etkili bir araçtır.

4. Küçük Ayrıntıları Vurgulamak İçin Yüksek Kaliteli 3D Görselleştirme Kullanın

Bazı ürünler ihtişamlı ortamlarda sunulurken, bazıları satışları artırmak için en küçük ayrıntıları ile sergilenmektedir. Bu pazarlama stratejisi, mümkün olan en yüksek kaliteyi veya özgün işçilik unsurlarını arayan müşterileri çekmede etkili olabilir. Örneğin, 3D görselleştirme ile yüksek donanımlı yarış bisikletlerinin, robotiklerin veya lüks arabaların özellikleri kolayca vurgulanabilir.


Bu düzeydeki ayrıntı ve gerçekçilik, ürünü yakından inceleme fırsatı olmayan uzaktaki bir müşteriye çevrimiçi kataloglar ve web siteleri aracılığıyla ürünle etkileşim kurma imkânı sunar. Çevrimiçi pazarlama kampanyalarına 3D görsellerin eklenmesi, bir ürünü rakiplerinden ayırmanın güçlü bir yolu haline gelmiştir.

5. Sosyal Medya Platformlarında Kullanmak İçin Dikkat Çeken Görseller Oluşturun

E-ticaretin artmasıyla birlikte şirketler, internet üzerinde kullandıkları pazarlama stratejilerine giderek daha fazla önem vermeye başlamıştır. Çevrimiçi pazarlama, banner reklamlardan tutun da Instagram sponsorlu içeriklere kadar birçok farklı biçimde karşımıza çıkabiliyor. Ancak, tüketicinin çevrimiçi reklamlarla etkileşim kurabilmesi çevrimiçi pazarlama yapan işletmeler için başarılması güç bir durum haline geldi.


Aslında sorunun özü şu: Tüketicilerin çoğu yirmi saniye veya daha kısa sürede sayfayı yukarı/aşağı kaydırarak bir reklam barajının ortasından geçerken, onların dikkatlerini bir ürün üzerine çekmek için ne yapmak gerekir?

3D görselleştirme imkânları geliştikçe, bilgisayarda oluşturulan görseller birçok sosyal medya kampanyasında hızla odak noktası haline gelmiştir. Örneğin, bu yöntem Instagram veya Pinterest gibi siteler için gerekli olan tasarımları çekici bir biçimde sunmada oldukça yardımcıdır.


Daha önce bahsedilen görsel hikâye anlatıcılığını çevrimiçi bir ortamda kullanmak, özellikle etkileyici görüntülere dayanan sosyal medya platformlarında, satışların artması için son derece verimli olabilir.

6. Tüketicilere Anket Yaparken 3D Görselleştirmeden Faydalanın

Bazı şirketler sosyal medyada müşterilerin tercihlerini öğrenmek adına yapıcı geri bildirim sağlayan anketler kullanmaktadır. Facebook ve Twitter gibi sitelerde bazı sabit anketler görebilirsiniz.


Müşteriler, yeni ürünler hakkında yapılan bu anketlerde bazı seçenekleri işaretleyerek şirketlere pazarlama stratejisi belirlemelerinde yardımcı olacak öneriler sunabilirler.

Bu senaryoda dikkat çekici görsellerin kullanımı çok önemlidir. Müşteriler dizüstü bilgisayar renkleri veya mayo tasarımları gibi özelleştirilebilir seçeneklere oy veriyorsa, o zaman kullanılan görseller, söz konusu değişkenin dışında olabildiğince az farklılık göstermelidir.


Örneğin, bakış açısı, aydınlatma şemaları ve genel atmosfer sabit tutulmalıdır ki müşterinin dikkati yalnızca değişken üzerinde kalabilsin. Bunu geleneksel fotoğrafçılıkla yapmak zor olsa da, 3D görselleştirme ile çok az çaba sarf ederek tek bir özelliği değiştirmek mümkündür.

7. Tüketiciye Birden Çok Bakış Açısı Sunun

Ürünü tanıtırken onunla ilgili birden fazla bakış açısı oluşturmak, tüketiciyi ürünle kolayca etkileşim kurabileceği bir ortama taşır. Örneğin, sıcak ve davetkâr bir kahvaltı köşesiyle sorunsuz bir şekilde bütünleşmiş bir yemek odası masası ve sandalyelerinin birkaç tamamlayıcı görüntüsünü göstermek, müşteriyi “Ben olsam bu ürünü nerede/nasıl kullanırdım?” diye kendine sormaya yönlendir.

Bu, tüketicileri hızlıca "evet" veya "hayır" demeye zorlamak yerine onları satın alma seçenekleri üzerine düşünmeye teşvik eder. Birden fazla bakış açısı kullanmak, iç mimariyle ve belirli bir bağlama uyan ürünlerle uyumlu bir pazarlama stratejisidir. Nesneyi ilgili bağlama yerleştirmek ve görüntüsünü farklı açılardan sunmak, onun boyutlarının değerlendirilmesini ve diğer ürünlerle karşılaştırılmasını kolaylaştırır.


Bu tarz görseller sayesinde, tüketici ürünü fiziksel olarak göremese bile, kataloglardaki ya da çevrimiçi ortamdaki reklam kampanyalarından ürünle ilgili gerekli detaylara ulaşabilir.

8. Animasyonlar, Panoramik Görüntüler veya Sanal Turlar Hazırlayın

Bu, 3D görselleştirme kullanmanın çok yeni bir yoludur ve hızla popüler hale gelmektedir. Cad Crowd gibi siteler, özellikle sanal gerçeklik uygulamaları için tasarlanmış bir dizi 3D görselleştirme hizmeti sunar. Bir ürünü ön plana çıkaran etkileşimli ve sürükleyici içerik tasarlama kapasitesi, sanal gerçeklik ve oyunun çok ötesindedir.


Örneğin, müşterilerin boş zamanlarında gezebilecekleri bazı çevrimiçi mağazalar vardır. Bu mağazalar, mobilyalar için PDF belgelerinden çok daha sezgisel olan üç boyutlu montaj kılavuzları içerir veya ürünün nasıl özenle üretildiğini göstermek ve kalitesini vurgulamak için yapım sürecindeki adımları sunar. Tüketiciyi ürünle alakalı süreçlere bu denli dâhil edebilmek ürün ve tüketici arasındaki etkileşimi de artıracaktır.

9. Çeşitli İsteklere Göre Uyarlanabilen Stiller ve Seçenekler Sunun

Çevrimiçi alışveriş yapanlar kişisel özgürlüklerine büyük önem verirler. Rahat bir koltuktan ayrılmadan binlerce çevrimiçi kataloğa göz atma şansına sahiptirler ve alışverişlerini bireysel bir şekilde yapabilirler.


Çok çeşitli ve özgün özelliklere sahip ürünler, tüketicinin kişisel taleplerini çeşit sayısı az olan ürünlere kıyasla daha çok karşılar. Çeşitlilik ve kişisel talep arasındaki etkileşim sayesinde bu ürünler daha çok pazarlanabilir.

İşletmeler, kriterlerini karşılayan bir seçenek bulana kadar bir ürünün farklı versiyonları arasında gezinebilen ve bunları değerlendirebilen çevrimiçi müşterilere, 3D görselleştirme ile tüm mevcut seçeneklerini sunabilir.


Daha büyük bir envantere sahip olmak, müşteriye bağımsızlık sağlar ve satın alma oranları bununla doğru orantıda artar. Böylece, daha özgün bir deneyim yaşadığını hisseden müşteri ile marka arasında uzun vadede marka sadakati kurulabilir.

10. Tüketiciyi Bilgilendirmek İçin 3D Görselleştirme Kullanın

Bu, güvenilir ve dürüst bir alışveriş deneyimi yaratmanın ikinci yöntemidir. Bu yöntem sayesinde tüketici "reklamının yapıldığı" veya "kendisiyle alay edildiği" hislerinden uzaklaşırken şirketlerle de marka sadakati kurmuş olurlar. Müşteriyi, fotogerçekçi görüntü kullanarak bir markanın mühendislik süreciyle ya da koleksiyondaki çeşitli ürünlerle ilgili karşılaştırmalar yaparak bilgilendirmek tüketiciyi eğitirken satışları da artırır.


3D görselleştirme uygulaması teknik ürünlerle oldukça uyumludur. Görseller bir işletmenin web sitesinde sunulabilir ve genellikle bir ürün hakkında bilgi edinmeye çalışan veya ürünü diğer ürünlerle karşılaştırmak isteyen tüketiciler için bir başlangıç noktası görevi görür.

Çevrimiçi görselleri çeşitlendirmek, çarpıcı tanıtım kampanyaları oluşturmak ve nihayetinde satışlarda bir artış görmek için 3D görselleştirmeden yararlanmanın birçok yolu vardır. Peki, işletmeler pazarlama ihtiyaçlarına uygun, yüksek kaliteli bir 3D görselleştirme hizmetlerinden nasıl faydalanabilir?


Can Kuşkon 3D Studio bu konuda yardımcı olabilir!


Can Kuşkon 3D Studio , deneyimli ve yetenekli 3D modelleyiciler ile şirketleri buluşturan bir platformdur. 3D mimari görselleştirme, 3D peyzaj görselleştirme ve 3D 360-derece panorama görselleştirmeleri dâhil olmak üzere farklı 3D görselleştirme seçenekleri sunar.


İşletmeler, gerekli fotogerçekçilik derecesini ve işin gerçekleştirilmesi gereken hıza en uygun görselleştirme yöntemlerini seçtikten sonra Can Kuşkon 3D Studio, işletmelere projenin ihtiyaçlarına uyan özelleştirilmiş bir plan sunar ve süreç bu plan dâhilinde ilerlemeye başlar. 

Endüstriyel Ürün Görselleştirme projelerimiz için portfolyomuzu inceleyebilirsiniz.

3D Ürun Görselleştirmesi Neden Geleneksel Fotoğrafçılıktan bir adım daha önde
3D Endüstriyel Ürün Görselleştirme
Ürün Fotoğrafçılığı mı 3D görselleştirme mi?
>