Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kuskonco/public_html/wp-content/plugins/dw-question-answer/inc/Template.php on line 8
Sorular3d max başlangıç seviyesi için tavsiyeler
sezginsanliturk asked 6 yıl ago

Merhabalar,
Ben uzun zamandır 3D Modelleme konusuna ilgi duydum. Ancak farklı yoğunluklarımdan dolayı yıllardır bu ilgimin peşinden gitme fırsatını yakalayamadım. Şuan Van’da bir lisede Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak atandım. Uzun vadede 3D Max konusunda kendimi geliştirmek ve mimari modelleme üzerine yoğunlaşma gibi bir planım var. Tabi ki yeteneklerimi de işe koşarak güzel projeler ortaya çıkartmak ve free olarak kazanç elde etmek istiyorum. Web sitenizi inceledim. Açıkçası bu konudaki tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sorularımı aşağıda sıralıyorum.
Bu iş için görsel zekamın ve analitik düşünce yeteneğimin olduğunu düşünüyorum. Günlük hayatta detaylara fazlasıyla hakim biriyim. İlaveten bana katkı sağlayacak yeterlilikler nedir?
İnternet üzerinde web siteniz yada youtube gibi birtakım ücretsiz mimari modelleme dersleri mevcut. Birde para karşılığı 3d max ve mimari modelleme eğitimi veren ücretli eğitim setleri mevcut. Başlangıç seviyesi için bu setlerden satın almamı önerir misiniz? Açıkçası nereden başlamam gerektiğini kestiremiyorum.
Bu iş için gerekli olan bilgisayar özellikleri nelerdir? Yada bir mac mi almalıyım? Henüz laptopuma 3d max kurmadım. Ancak muhtemelen işimi görmeyecektir diye bu soyuyu soruyorum. 🙂
İlave edecekleriniz olursa fikirlerinize ihtiyacım olduğunu belirtmek isterim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

1 Answers
Can Kuşkon answered 6 yıl ago

Merhaba Sezgin,
Bana göre bu işte yeterince sabır göstererek ve bolca pratik yaparak kendini geliştirmen mümkündür. Eğer mimari görselleştirme üzerinde ilerlemeyi düşünüyorsan günlük hayattaki detaylarla birlikte mimari detaylarada hakim olmaya başlamak gerekiyor. Bu konu hakkında uzunca bir yazı yazmıştım vaktin olursa aşağıdaki linkten incelemeni tavsiye ederim.
https://kuskon.com/gercekci-render-nasil-alinir/
Youtube üzerinden yaynlanan ücretsiz dersler ile kendini geliştirmen mümkün. Zaten bende bu tip dersleri sizin gibi ihtiyacı olanlara yönelik bu amaç için yayınlıyorum. Ücretli derslerin ise belli bir düzen ve konuya odaklı olmalarından dolayı hem zaman kazandırıcı hemde dağılmadan konuyu toparlayıcı bir yararları oluyor. Düzeyinizi tam bilmiyorum ama benim ücretsiz youtube derslerimi takip etmekte sıkıntı yaşamıyorsan, sahneleri indirip bilgisayarında açarak uygulamalarını başarabiliyorsan ücretli olan eğitim setlerimide kolaylıkla takip edebilirsin demektir.
Benim şuan yayında olan  iç mekan mutfak modeli üzerinden anlattığım bir vray gerçekçi render alma eğitim setim var. Şimdiye kadar bir sürü kullanıcı bunu aldı ve oldukça memnun olduklarını söylüyorlar, herkes kendisine göre fayda sağladığında bahsediyor. Zaten eğitim setini aldıktan sonrada sorular ve yorumlar ile kullanıcılara destek olmaya ekibim ile birlikte deva ediyoruz. Dediğim gibi eğer ücretsiz eğitim videolarımı takip edebiliyorsan bu eğitim setini tavsiye ederim. Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.
https://kuskon.com/3d-max-vray-egitim-seti/
Kısa zaman içerisinde bir tane de dış mekan eğitim seti yayınlıyacağım ama o çok daha detaylı ve kapsamlı olacak yeni başladıysan sana biraz fazlada gelebilir. Bilemiyorum karar senin, bence önce iç mi yoksa dış mekan görselleştirmeye mi konsantre olacağını seçmeli ve bir konuya odaklanmalısın.
Bu iş için gerekli bilgisayar özellikleri için i7 işlemcili, ssd hardisk li ve gtx serisi bir ekran kartı yeterli olucaktır.
Üzerinde çalıştığın projelerin boyutu büyüdükçe ve daha hızlı bir şekilde daha çok sayıda render çıkarmatmaya ihtiyacın oldukça daha kuvvetli bilgisayarlara ihtiyacın olabilir.
 


Faydalı Dersler

>