3Ds Max + Vray ile
İç Mekan Modelleme ve Görselleştirme Eğitim Seti

Mimarlık öğrencileri için 3Ds Max Eğitim Setleri

[Online - Anında Erişim]

play

“Render kalitenizi mimari modelleme odaklı bir eğitim seti ile kısa sürede geliştirebilirsiniz.”

3Ds Max ile aldığın Renderların kalitesini arttırmak mı istiyorsun?

3Ds Max kullanmayı biraz biliyorsun, iyi-kötü render da alabiliyorsun. Fakat tüm bu çabalarına rağmen render kalitesini bir türlü geliştiremiyorsan bu sayfayı incelemeye devam etmeni tavsiye ederim.  

Yıllardır Max eğitimleri veriyorum. Bu konuda Youtube üzerinden 100'ü aşkın ücretsiz video yayınladım. Bir çok online kurs hazırladım ve tüm bu süreçlerde daima öğrencilerim ile iletişim içerisinde olarak bu programı nasıl daha etkili öğretebileceğimin yollarını geliştirmeye başladım.

Öncelikle şunu bilmelisin ki 3Ds Max sınırsız kabilyetleri olan üretimden animasyona kadar onlarca sektöre hizmet verebilecek çok kapsamlı bir yazılımdır. Bu yüzden onu öğrenebilmek için öncelikle hakim olduğun bir alana odaklanman gerekmektedir. 3Ds max'i mimari modelleme amacı ile kullanacaksan mimari modelleme odaklı bir eğitim almanın çok faydası olacaktır.


Benim uzmanlık alanım mimari modellemedir ve verdiğim tüm eğitimlerde sadece bu çerçevededir. Gördüğüm kadarı ile mimarlık öğrencilerinin Max öğrenmeye çalışırken karşılaştıkları en büyük sorun da bu oluyor. Alakasız eğitim videolarından programı öğrenmeye çalışmak tüm çabayı boşa çıkartıyor.

Zaman içerisinde Max öğrenebilmek için nereden nasıl bulunduğu belli olmayan, dilini anlamadığınız, bölük pörçük videolar ile maalesef hiç bir yere gelmek mümkün olmuyor. 

Kaliteli ve Gerçekçi Render almanın sadece "Render Ayaralar" ile yapıldığını mı düşünüyorsun?

3Ds Max ile yegane amacımız daha kaliteli, gerçekçi renderlar almak öyle değil mi? Fakat gördüğüm kadarı ile bir çok kişi bu işin sadece render ayarlarına girilecek bir kaç hazır parametre sayesinde olduğunu zannediyor.


Bu şekilde bir düşüncen varsa acilen Render ayarları nedir? Hazır render ayarları işe yarar mı?

isimli video söyleşimi izlemeni tavsiye ederim.

Ben yaptığım tüm ders içeriklerini temelde gerçekçi render'a ulaşmak üzere hazırlıyorum. Eğer gerçekçi render nasıl alınır diye soruyorsan sana bunu basitçe 5 aşamada özetleyebilirim.

Bende tüm eğitim setlerimi bu 5 ana başlık altında sistematik olarak kurgulamaktayım

TASARIM

MODELLEME

MALZEME VE RENK

IŞIK VE AYDINLATMA

KADRAJ

Bu konuda daha da bilgi almak istersen Gerçekçi Render Nasıl Alınır? başlıklı detaylı yazımı da okumanı tavsiye ederim.

3Ds Max ile Mimari Modelleme Öğrenerek
Gerçek Bir Meslek Sahibi Olabilirsin

Bundan 17 sene önce üniversitemin endüstri ürünleri tasarım bölümünden mezun olduğum yıllarda belki bir gün işime yarar diye Max kullanmaya başlamıştım.

O günden beri hiç kesintisiz geçimimi bu işten sağladım. Uzun süre çeşitli ofislerin çizim ekiplerinde çalıştım. Bir yandan freelancer olarak daima dışarıya iş yaptım. Daha sonra üniversitelerin mimarlık bölümlerinde eğitmenlik yapmaya başladım. Zamanı geldiğinde de kendi ekibimi kurarak daha da kapsamlı işler almaya başladım. Bugünlerde ise kendi ekibimle bana ait bir render ofisim var ve profesyonel render hizmetleri vererek hayatımı kazanmaya devam etmekteyim.


Bir yandan da Youtube üzerinden 3D Max öğrenmek isteyen meraklılara ve bunu bir meslek haline getirmek isteyen mimarlık öğrencilerine türkçe ücretsiz eğitimler yayınlıyorum. Bu şekilde Türkiyenin her yerinde bu işi öğrenmek isteyen genç mimar adaylarına da destek olmaya çalışıyorum.

Bana sıkça "Bu işte para var mı?" şeklinde sorulan soruya cevabım ise gayet nettir. Evet, çok şükür senelerdir ailemin geçimini bu iş sayesinde sağlayabiliyorum.

3D render sektörü Türkiyede de hızlı gelişen ve gelecekte çok daha büyüyecek bir sektördür. Sadece Türkiyede değil dünyada da sürekli yükselen bir trendi vardır. Meşhur Businesswire sitesindeki bu yazıda da inceleyebileceğiniz gibi 2025 yılında dünya çapında 5,9 Milyar $ civarına bir kapasiteye erişmesi beklenmektedir.

Mimari Modelleme'nin geleceğin yüksek gelir getiren mesleklerinden birisi olacağı apaçık bellidir. Bu konunun eğitimine yapacağınız yatırım kendisini misli ile çıkaracaktır.

 • Kursa gittim fakat pek bir işe yaramadığını düşünüyorum. Öğrencilerim arasında en sık karşılaştığım problemlerden birsi budur. Bunun sebebi genelde kurslarda verilen yüzeysel eğitimlerdir. Benim eğitim setlerim ise sadece mimari modelleme odaklıdır. Tüm süreç ve örnekler daima gerçek bir mimari projeye dayanmaktadır. 
 • Çevremde 3Ds Max öğrenebileceğim bir kurs yok. Eğitim setlerime anında online olarak istediğiniz zaman, istediğiniz yerden ve tüm cihazlarınızdan (Desktop, Tablet, Mobil) erişebilirsiniz. 
 • Kursalar çok pahalı. Sabit kurslar kira öder, tüm eğitmenlerine ücret öder ve benzeri sürüyle masrafları vardır. Bu sebeple masrafı öğrencilerden çıkartırlar. Online eğitim setlerinde ise o kadar masrafa gerek olmadığın dolayı ücreti sabit kurslara kıyas kabul etmeyecek düzeyde düşüktür. 

3Ds Max ve Vray Kullanarak Profesyonel Render Çalışmalarımı
Nasıl Ortaya Çıkarttığımı İzle.

Online eğitim setlerimde profesyonel render çalışmalarımı sanki müşteriden gelen bir iş gibi yaklaşarak adım adım nasıl yaptığımı anlatıyorum. Müşterinin göndereceği autocad çiziminden başlayarak en son final render'ın photoshop ile düzenlenmesi aşamasına kadar tüm ayrıntıları sırası ile bilgisayar ekranım üzerinden anlatıyorum.

Bu eğitim yöntemi ile Max'in gerekli ayarları ve detyalarını öğreneceğiniz gibi işe biraz daha yukarıdan bakarak sırası ile hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğini de öğrenmiş oluyorsunuz. Yani mesela daha modelleme safhasındayken daha sonra uygulayaaığımız malzeme ayarlarının gereklerini yerine getiriyor veya kamera açılarıını ortam aydınlatmasını ön görerek farklı bir göz ile uygulamanın mantığını kavrayabiliyorsunuz.

Belkide Bir Çok Şey Biliyorsun Fakat Bir Türlü Parçaları Birleştiremiyorsun!

Evet, İnternet üzerinden ücretsiz videolar izleyerek 3Ds Max'i öğrenmek mümkün olabilir fakat, oldukça uzun vaktinizi alacaktır. Aradığınız bir özellik için alakasız konular hakkında dersler izlemek, daha sonra bu derslerde öğrendiklerinizi bir araya getirip profesyonel derecede kaliteli renderlar almaya çabalamanın müthiş bir zaman kaybı yarattığının farkındayım.


Araştırma çok önemli tabi ama bazen dilini bile bilmediğimiz tuhaf videoların içerisinde kaybolmak veya tam aradığımı buldum diye düşündüğümüz sırada alakası olmadığını anlamak çok sinir bozucu olmuyor mu?


Açıkçası mimari modelleme ile alakalı türkçe youtube videolarımı bu işlerle uğraşan kişilerin tamamen bu sorununu çözmek için yayınlamaya başlamıştım ve yorumlardan gördüğüm kadarı ile oldukça da etkili olmuş durumda.


Fakat daha sonra başka bir ihtiyaç daha ortaya çıktı. O da projeleri baştan sona her aşaması ile görebilmek. Tüm ayarlara ve süreçlere hakim olmak. Render kalitesini profesyonel bir seviyeye çıkartabilmek. Bu ihtiyaç çerçevesinde de çok daha kapsamlı, detaylı ders video serileri olarak 3Ds MAx eğitim setleri ortaya çıkmaya başladı.

En güncel, 3Ds Max + Vray ile İç Mekan Görselleştirme Eğitim Seti

- “Premium Banyo Modelleme”

İç Mimarlık öğrencileri için baştan sona, bir Banyo sahnesi üzerinden, adım adım anlattığım, profesyonel mimari modelleme ve iç mekan gerçekçi render alma eğitim seti.

Banyo görselleştirme eğitim setinde bir banyo çizimini, sanki müşteriden bana gelmiş bir iş gibi baştan sona, tüm detayları ile konsept çalışmasından final sahnesine ve element render ile photoshop düzenlemesine kadar adım adım anlatıyorum.

İç Mekan Görselleştirme eğitimlerini neden banyo ve mutfak sahneleri üzerinden anlatıyorum?


Çünkü banyo ve mutfak sahneleri, modelleme ve görselleştirme anlatabilmek için neredeyse tüm önemli detayları içermektedirler. Bolca parlak malzeme, cam, ayna, fayans gibi üzerine doğru yansıma alması gereken karşılıklı objeler mevcuttur. 


Banyo veya mutfak gibi mekanlarda karşılaşacağınız parlak yüzeylerin uyumu ile bunların aydınlatmadan alacağı etkileri yorumlamayı öğrendiğiniz zaman bu bilgiyi daha sonra karşılaşacağınız tüm iç mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Yani bu tip mekanlardaki doğru ayarlamaları ve yorumlamayı  tecrübe ettikten sonra, yatak odası, salon gibi mekanları da hiç zorlanmadan meydana getirebileceksiniz.

Konsept Paftası Hazırlanması nedir?

Bu tip konsept paftaları oluşturarak müşterilere çizeceğiniz proje ile alakalı önden bir fikir sahibi olmalarını sağlıyorsunuz. Bu sayede müşterinin beklentilerini aşağı yukarı ortaya çıkartarak daha az sayıda revizyon ile işi teslim edebiliyorsunuz.

Banyo modelleme eğitim setinin başlangıcında bu konsept paftayı oluşturuyor ve tüm çizimi buna sağdık kalarak sürdürüyoruz.

 • 1
  Detaylarda kaybolma: 3Ds Max ve Vray kullanarak profesyonel bir render çalışmasını baştan sona
  nasıl ortaya çıkarttığımı kendi bilgisayarımın ekranından anlatıyorum. Bunu yaparken 3Ds Max'in karmaşık ayarlarında boğmadan sadece mimari modelleme için gerekli olan komut ve ayarları anlatarak kullanıyorum.
 • 2
  Render kaliteni ve gerçekçiliğini arttır: Eğitim setini izleyerek uyguladıktan sonra standart render kalitende olağan üstü değişiklikler oluşacağını farkedeceksin. Modelleme sürecinden malzemesine, aydınlatmasına kadar her aşamayı yeterli detayda doğru sırada uygulayarak gerçekçi render almanın temel mantığını kavramış olacaksın. 
 • 3
  Bir meslek sahibi daha ol: Şu aralar öğrenci bile olsan gelecekte talebi kat ve kat artacak bir sektörde profesyonel uygulamalar yapabilecek düzeyde bir meslek sahibi olmuş olacaksın.

Premium Banyo Modelleme
Eğitim setinde neler öğreneceksin?

Konsept Oluşturma

Eğitim setinde çizime başlamadan önce bir konsept ve sunum paftası oluşturuyoruz. Çizimin devamında bunu referans alarak tüm projeyi bu sunum dökümanına göre işliyoruz.

Modelleme

Zemin, duvar, banyo dolapları, ayna, batarya, seperatör, kapı, duşakabin, pencere, radyatör, sarkıt aydınlatmalar, tavan ve çerçeveleri hazır model kullanmadan sıfırdan modelliyoruz.

Malzemelendirme

Mermer, pirinç, buzlu ve füme cam, lake, seramik, ayna, tavan, duvar kağıdı, tuvalet kağıdı, tablolar, mum, sabun, diğer metal ve ışık malzemelerini tüm detayları ile oluşturuyoruz.

Aydınlatma

Doğal aydınlatma, sarkıt aydınlatma, tavan gizli aydınlatma, tavan ve nişdeki spotlar, aynanın gizli aydınlatması, mum ve banyo dolabının ışık kaynaklarını en uygun ayarları ile yerleştiriyoruz

Render Ayarları

6 adet genel 6 adet detay kameranın yerleştirilmesi ile final render için kadraj oluşturmayı, batch render ve render elements ayarları ile phyisical cameranın kullanım özelliklerini öğreniyoruz.

Photshop Düzenleme

Render elementlerinden Denoiser, ExtraTex_Map, RawDiffuseFilter, RawLighting, RawReflection, RawRefraction, RawShadow, RenderID ve Z-Depth kullanarak yüksek kalite gerçekçiliği yakalıyoruz.

Bu Eğitim Seti Senin İçin Uygun Mu?

Bir eğitim seti'nin herkes için uygun olması mümkün değildir, dolayısı ile aşağıda ki kriterleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Kimler için uygun

 • Daha önce 3Ds Max programını kullanmış, komutlara ve biraz modelleme bilgisine hakim olanlar.
 • Modelleme'nin yanısıra kendini iç mekan aydınlatma ve gerçekçi render alma konusunda geliştirmek isteyenler. 
 • Gerçekçi render almanın sadece video izleyerek değil, ancak sabır ve bol bol çalışma ile gelişebileceğinin bilincinde olanlar. 
 • Mimari plan okumaya ve mimari terimlere biraz da olsun hakim olanlar.

Kimler için uygun değil

 • 3Ds Max üzerinde sıfır olanlar yani hiç bilmeyenler.
 • Kolay yoldan birebir taklit ederek kaliteli render alabileceğini düşünenler.
 • Bu eğitim setini satın alarak hızlıca para kazanabileceğini düşününenler.
 • Gerçekçi render ayarlarının sadece belirli bir dizi rakamlardan oluştuğunu düşünenler.  

Online Eğitim Seti Nedir? Neler Dahil?

Online eğitim seti, tüm cihazlardan istediğiniz erişim sağlayabildiğiniz, gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirebildiğiniz bir video ders serisidir. 

(Herhangi bir ürün/kargo gönderimi yapılmamaktadır.)

45 Adet Ders Videosu

Toplamda 7 saat'in üzerinde video anlatımlı dersler. İster online izle, ister bilgisayarına indir.

Tüm Hazır Modeller

Farklı projelerde de kullanabileceğiniz hazır modeller, ve projenin final sahne dosyası.

Sınırsız Erişim Ve Destek

Eğitim setine ömür boyu sınırsız erişim ve e-posta yolu ile sınırsız destek.

Bu Eğitim seti 3Ds Max 2018 + Vray 3.6 + Photoshop programlarını kullanarak hazırlanmıştır.

Eğitim setini satın aldıktan sona egitim.kuskon.com adresi üzerinden e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte giriş yaparak dilediğiniz yerden limitsiz erişim sağlayabilirsiniz. Desktop, Tablet ve Mobil cihazlarda dahi eğitim setini görüntüleyebilirsiniz.


Mesela bir yandan tablet veya telefonunuz ile videoları izlerken bir yandan da kendi bilgisayarınızda çizim yaparak kullanabilirsiniz.


Giriş yaptıktan sonra eğitim setine özel sayfalardan eğitim seti ile ilgili paylaştığım tüm hazır modelleri, map ve texturelarını, final sahne dosyasını, derslerin video dosyalarını, final renderları ayrı ayrı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


Kendi e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte giriş yaptığınızda eğitim setleri menüsünden satın aldığınız veya ücretsiz olan tüm eğitim setleri size görünür olacaktır.


Sorularınızı da yine menüdeki sorular kısmından sora bilirsiniz. Eğitim setini satın alanların sorularını daima öncelikli olarak cevaplamaktayım.

"Bizlere kattığınız bilgiler altın değerinde."

Hocam onlarca video izledim, onlarca makale okudum ama sizin çalışma stilinizi yakalayabilmiş bir eğitmenle karşılaşmadım açıkçası. Daha iyi anlatımlar da vardır elbette ama bu kadar sonuç odaklı ve işe yarar tüyolarla karşılaşmadım.

Serhat Can

İç Mimar - Mersin

"Sade ve anlaşılabilir bir anlatım tarzı..."

Can Bey 3ds max eğitimine verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ederim. Bir çok noktada videolarınızdan faydalanmaktayım ve sayenizde bir çok şey öğrenmekteyim. Gerek videolarınızla gerek anlatım tarzınızla çok iyi bir eğitimci olduğunuzu düşünüyorum.

İbrahim Erkan

İç Mimarlık Öğrencisi - Bursa

Online Eğitim SertifikasıEğitim sonucunda eğitimi tamamladığınız ve bu işte yetkin olduğunuza dair bir sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Sertifika örneği ve nasıl alıp kullanacağınız hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Element Render Etkisini Öğren!

Bu eğitim setinde 3Ds Max'in Element Render özelliğini kullanarak photoshop ile uygulamasının nasıl yapıldığını da gösteriyorum. Normal Render ile Element Render Arasındaki Fark Etkisini yukarıda inceleyeblirsin

vray Render ile Banyo modelleme
İç Mekan Eğitim Seti


3Ds Max + Vray Render ile
İç Mekan Gerçekçi Render Almak İçin
Online Eğitim Seti


230 TL

 • Ömür boyu Erişim
 • 45 Adet İndirilebilir Video Ders
 • 7 Saatin Üzerinde Video İçerik
 • 6 Genel, 6 Detay Toplam 12 Adet Final Render
 • Projedeki Tüm hazır Sahne, Model ve Map Dosyaları
 • Sınırsız Online Destek
 • Online Sertifika imkanı
vray + Corona render ile Komple
 İç Mekan Eğitim Seti

Mutfak Modelleme (Vray) + Banyo Modelleme (Vray) + Salon Modelleme (Corona)
Hepsi bir arada komple 3Ds Max ile İç Mekan Gerçekçi Render Almak İçin Online Eğitim Setleri

660 TL

% 30 

İndirim

460 TL

 • Ömür boyu Erişim
 • 130 Adet İndirilebilir Video Ders
 • 15 Saatin Üzerinde Video İçerik
 • 21 Genel, 21 Detay Toplam 42 Adet Final Render
 • Projedeki Tüm hazır Sahne, Model ve Map Dosyaları
 • Sınırsız Online Destek
 • Online Sertifika imkanı
vray render ile dış mekan eğitim seti

3Ds Max + Vray Render ile
Dış Mekan Modelleme ve Görselleştirme
Online Eğitim Seti

420

TL

 • Ömür boyu Erişim
 • 7 Modül İçinde Toplam 94 Adet İndirilebilir Video Ders
 • 13 Saatin Üzerinde Video İçerik
 • 17 Gündüz, 17 Gece Toplam 34 Adet Final Render
 • Projedeki Tüm hazır Sahne, Model ve Map Dosyaları
 • Sınırsız Online Destek
 • Online Sertifika imkanı
VRAY + corona RENDER İLE iç ve DIŞ MEKAN EĞİTİM SETİ

Mutfak Modelleme (Vray) + Banyo Modelleme (Vray) + Salon Görselleştirme (Corona) +
Dış Mekan Modelleme (Vray)
Hepsi bir arada komple 3Ds Max ile
İç ve Dış Mekan Gerçekçi Render Almak İçin Online Eğitim Setleri

1080 TL

% 40 

İndirim

650

TL

 • Ömür boyu Erişim
 • 4 Eğitim Seti içerisinde 224 Adet İndirilebilir Video Ders
 • 27 Saatin Üzerinde Video İçerik
 • 38 Genel, 38 Detay Toplam 76 Adet Final Render
 • Projedeki Tüm hazır Sahne, Model ve Map Dosyaları
 • Sınırsız Online Destek
 • Online Sertifika imkanı

Taksitli Ödeme Seçenekleri

Güvenli Ödeme

Eğitim seti fiyatına KDV bedeli dahildir, satın alma işleminden sonra faturanız e-posta adresinize gönderilecektir.

Banka havalesi/EFT aracılığıyla ödeme yapmak isterseniz Banka bilgileri için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

%100 Memnuniyet Garantisi

Size asla işinize yaramayacak bir ürünü satmak istemem. Eğitim setini satın aldıktan sonra, herhangi bir sebepten dolayı sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız, videoları dosyalarını indirmediğiniz takdirde 1 hafta içinde haber vererek ödediğiniz ücreti iade de alabilirsin.

"Bana göre en anlaşılır dersler bunlar..."

Hocam sayenizde hiçbir kursa gitmeden çok bilgi sahibi oldum. Vrayi bilgisayara kurmaya korkarken şimdilerde şu ışığın şiddeti ne olsun, kameranın şu ayarı, bu material editör seçeneği diyebilecek donanıma geldim. Allah sizden razı olsun. Bu ülkenin geleceği için karşılıksız destek veren sayılı insanlardansınız.

Ömer Çatalkaya

İç Mimarlık Öğrencisi - İstanbul

Sistemli bir eğitim ile render kalitende muazzam farklar yaratabilrsin!

3Ds Max ile mimari modelleme öğrenmeye çalışmak, belirli bir kaliteyi tutturmak oldukça sancılı ve sıkıntı verici bir süreç olabiliyor. Üniversitelerin mimarlık bölümlerinde verilen eğitimler bu yönden çok zayıf kalmakta. Dışarıdan alınan kurslarda da mimarlık konusuna hakim olmayan eğitmenlerden dolayı tatmin edici olmuyor.


Halbuki süreç o kadar da karmaşık değil. Bir sistem dahilinde tamamen ve mimari modellemeye odaklı bir düzen ile bunu başarman mümkün. Gerçekçi ve kaliteli render almanın render tuşuna basmak ile alakası yoktur. Süreç ilk aşamasından son dokunuşuna kadar bir bütündür.


Eğitim setlerimdeki amacım kendini geliştirmek isteyenlere bu bütünü göstermek. Tüm çizim sürecine hakim olduğunuz ve sonuçları nelerin etkilediğini farkına vardıkça nerede eksik olduğunuzu ve ne yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Kendi bilgisayarınızda uygulama yaptıkça işin mantığını oturtmaya ve ileride çizeceğiniz her projede rahat etmeye başlayacaksınız.

Mimari modelleme öğrenmek için değerli zamanınızı boşa harcamayın.

Dağınık Youtube videoları arasında vakit kaybederek bocalamaktansa sistemli bir eğitime yatırım yaparak zaman kazanabilirsin. Hem mesleki kariyerine hemde kişisel kabiliyetlerine bir yenisini daha ekleyebilirsin.

Sık Sorulan Sorular

Neden websitenizde her şey ücretsiz olarak sunulmasına rağmen bu kursa para ödemem gerekiyor?

Bu eğitim setinin İçeriğinde tam olarak hangi dersler var?

Bu kursu satın alırsam hangi 3D modellere sahip olacağım? 

Online videolar çalışmaz ise veya bu siteye erişemezsem ne olacak?

Eğitimlerden sonra sertifika alma imkanı var mı?

Eğitim seti sonunda bir sonuç alabilecek miyim?

İnternetten bir şeyler öğrenebilmem gerçekten mümkün mü?

Can Kuşkon gerçekten bu işte uzman mı? 

Bu işin arkasında sadece bir kişi mi var?

© 2020 Can Kuşkon. Tüm Hakları Saklıdır. - Mesafeli Satış Sözleşmesi

>