Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kuskonco/public_html/wp-content/plugins/dw-question-answer/inc/Template.php on line 8
SorularNe yapmalıyım?
mudu asked 7 yıl ago

Hocam merhaba,
Çok faydalı bilgiler paylaştığınız için size teşekkürü bir borç biliyorum. Ben grafikerlik yapmaktayım. 3d max merak sardım stand tarzı işler yapmaya başladım. Hazır modelle kullanarak bir kaç çalışmam oldu. Başlangıç seviyesindeyim.Nasıl bir yol almam gerek çok kafam karışık bir kursa gitsemmi yoksa internette siz değerli hocalarımız paylaştığı derslerdenm devam etsem. Seviyemi görsek isterseniz birkaç projemi atabilirim size. Birde Autocad hiç bilmiyorum onu öğrenmem şartmı çizimlerimi corel de yapıyorum.Bilgi verirseniz çok memnum olurum.
Teşekkürler.
Musa Dumlupınar.

2 Answers
Can Kuşkon answered 7 yıl ago

Merhaba,
Öncelikle 3d max ile tam olarak ne yapmak istediğine karar vermelisin. Çünkü yapılabilecekler neredeyse sınırsız. Yani öncelikle 3d max öğreneyim demek yerine 3d max ile ne yapmak istediğini belirle. Mimari mi çalışmak istiyorsun, oyun mu geliştirmek istiyorsun, endüstriyel tasarım mı? Karakter animasyon mu? Bu hedefini net belirlemeli ve çalışmalarını sadece onun üzerine yoğunlaştırmalısın. Yoksa içerisinde kaybolup boğulabilirsin. Onun dışında bu programı sadece hobi amaçlı veya kendi grafik tasarımlarına bir katkı amaçlı mı kullanmak istiyorsun? Yoksa kariyerinde bir değişiklik yapıp max üzerinden de gelir elde etmeyi mi düşünüyorsun? Yolunu bulabilmen için bu soruların cevaplarını kendine samimi olarak vermelisin. Ondan sonra yol daha net gözükecektir zaten.
Mesela Ben burada 3d max ile sadece mimari görselleştirme ve modelleme üzerine eğitimler ve destek veriyorum. Diğer konulara pek girmiyorum. Eğer kendini mimari görselleştirme alanında geliştirmek istiyorsan sayfamı ve youtube kanalımı takip edebilirsin. İlerde mimari görselleştirme üzerine daha kapsamlı eğitim setleri de yayınlamayı planlıyorum.
Autocad’i tüm kapsamı ile kullanmayı bilmene gerek yok. Ama eğer mimarlardan iş almaya başlarsan onlardan gelecek autocad çizimlerini en azından okuyabilmen lazım. Ve bu planları max’e akatarabilmen lazım. Çok zor birşey değil işin içine girdikçe çözülüyor zaten. Autocad’den max’e dosya aktarımı hakkında bir ders yayınlamıştım bunu inceleye blirsin. Görüceksin ki hemen bir fikrin olamaya başlıyacak. 
https://www.kuskon.com/3ds-max-autocad-import/
Seviyeni görstermek ve yaptığın işler hakkında yorum alabilmen için yakın zamanda websitem üzerinden bir bölüm açıcam. Mail listeme kaydolduysan bunu yayınladığımda haberini alabilirsin. Daha sonra işlerini oraya yüklersin üzerine tekrar konuşuruz.

 • Can hocam çok teşekkür ederim yorumlarınız için, ilgi alanım mimari girmek istiyorum bir yandan bir yandan reklam firmalarında çalıştığım için stand tarzı işler yapacağım. Animasyon tarzı işler düşünmüyorum o farklı bir mecra fazla bölünmeye gerek. Sizi takip ediyorum. Sitenizi sık sık ziyaret ediyorum aynı zamanda sizden rica vray ile ilgili baştan sona aşama aşama ders yaparmısınız. Dosyayı sıfırdan açarak bir çalışma yapma şansınız varmı? Merak ettiğim konulardan biri hazır modellermi kullanılıyor yoksa bir iç dekorasyon tasarımda baştan aşağıya modelleme yaparakmı bir proje bitiriliyor. Kursa gitmediğim yada eğitim görmediğim için bunun soru işaretleriyle kafam hep meşgul. Ben genelde şimdilik hazır modeller indirip odayı şekillendiriyorum. Bir çalışma baştan sonra sıfırdan bir ders yaparsanız bizim gibi yeni başlayan kişilere çok büyük yol göstermiş olursunuz.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Can Kuşkon answered 7 yıl ago

  Vray ile ilgili çok detaylı bir eğitim seti hazırlamaktayım. Fakat işlerimden ve eğitimlerimden gördüğünüz gibi gerçekten işe yarar kaliteli öğretici bir proje ortaya çıkarmayı amaçlıyorum. Bu yüzden oldukça zamanımı alıyor. Bunun için biraz sabır gerekiyor.
  Evet Profesyonel işlerimde hazır modeller kullanıyorum. Bunları genellikle satın alıyorum. Markası modeline göre mimarın tam ihtiyacı olan modelleri alıyorum. Başka şekilde bu kadar çok işi yetiştirmek mümkün değil. Her şeyi baştan modellemek tabiki mümkün ama kaliteli iş teslimlerinde zaman oldukça önemli bir faktörde olabiliyor. Ben artık ücretsiz model pek kullanmıyorum. Ama bu konuda hazırladığım bir makale vardı. Denemeleriniz için ondan faydalanabilirsin. 
  https://www.kuskon.com/3d-max-hazir-model-indirme-siteleri/
   


  Faydalı Dersler

  >