Lumion ile mimari modellerinizi çekici
animasyonlara dönüştürün.

Lumion 11 ile anlattığım eğitim setinde bir villa projesinin modelinden başlayarak adım adım kaliteli bir mimari animasyona dönüştürüyoruz.

Hiç tecrübeniz olmasa dahi, hızlı bir şekilde kaliteli mimari animasyonlar oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Mimari sektörde rekabet oldukça yüksektir. Farkınızı, proje sunumlarınızı daha kaliteli ve çekici olarak ortaya koyarak yaratmalısınız. Video ile yapılan proje tanıtımlarının etkisi, standart Render görüntülerine göre çok daha etkili ve değerli olmaktadır.

Çağımızda artık bir çok görsel tanıtım video vasıtası ile yapılmaya başlandı ve bu durum gelecekte hızla artmaya devam edecek gibi görünüyor. Mimari tanıtımlar da bu akımdan kaçınılmaz olarak nasibini almakta.

Tabi asıl işi mimarlık olanların temel bilgileri modelleme ve çizim üzerinedir. Hayatında hiç animasyon oluşturmamış bir kişi için bu süreç nereden başlanacağını dahi bilinmediği bir konu haline varması da çok doğal.

Konuyu bilmeyenler için Mimari animasyon oluşturmak, ya öğrenmesi çok zor yada, başkasına yaptırılsa çok pahalıya mal olacakmış gibi görünmektedir.

Halbuki eğer modelleme konusunda sorununuz yoksa, size çiziminizi nasıl bir mimari animasyona dönüştürebileceğinizi basitçe öğretebilirim.

İster henüz öğrencilik döneminizde olun, ister iş hayatına yeni başlamış bir mimar. Mimari odaklı online eğitimlerim ile hızlı ve pratik bir şekilde mimari animasyon yapmayı öğrenebilirsin.

Kabiliyetlerinin arasına bir yenisini daha ekleyerek, sıkı rekabette rahatlıkla rakiplerine fark atabilirsin.

Mimarlık ofisleri ve mimarlık öğrencileri için
Lumion ile Mimari Animasyon Eğitim Seti

Lumion Nedir ve Ne işe Yarar?

Lumion, projelerinizi gerçekçi görsel ve animasyonlara dönüştürmeyi kolaylaştıran bir mimari render yazılımıdır. Lumion her düzeyde kullanıcıya hitap etmektedir ve kolay kullanımı sayesinde bezersiz mimari sunumlar ortaya çıkarmanıza yarar. Lumion'u direkt mimari modelinizi içerisine aktararak kullanabilirsiniz. İçeriğinde yüklü gelen hazır malzeme ve objeler sayesinde başka bir kaynağa ihtiyaç kalmadan dış mekan, iç mekan, peyzaj ve kentsel projelere hayat verebilirsiniz.

Lumion mimarlar için tasarlanmış,
kolay kullanımı olan bir 3D Render yazılımıdır.

Lumion'u kullanmak size projenizi gerçekten oluşturulmadan önce görselleştirme imkanı sunar. Projeyi farklı sahneler, manzaralar, ormanlar veya kentsel çevre ile entegre etmek mümkündür. Lumion kendi bünyesinde arabalar, bitkiler, insanlar, ağaçlar, mobilya ve aksesuarlar gibi 6000'den fazla obje içermektedir. Ayrıca Lumion kütüphanesinde ahşap, duvar, cam, alüminyum, metal, taş, zemin kaplama gibi hazır kullanabileceğiniz 1200'den fazla malzeme ve doku içerirmektedir.

Tüm bunlar ile birlikte Lumion'da hem Mimari Render hem de Mimari Animasyon oluşturabiliyorsunuz. Videolarınızın üzerine farklı efektler verebilir, güneşle oynayabilir, daha fazla bulut ekleyebilir, kar veya yağmur, gölgeler ve hatta rüzgar dahi ekleyebilirsiniz.

İç ve Dış Mekan Mimari Render Alma

Lumion eğitim seti ile dış mekan kentsel alanlar oluşturabileceğiniz gibi, her türlü iç mekan aydınlatma ve aksesuarları ile rahatlıkla modeliniz üzerinden iç mekan renderda alabilirsiniz. Eğitim setimde hem iç mekan hem dış mekan render almayı gösteriyorum.

Mimari Animasyon oluşturma

Lumion eğitim setinde Animasyon oluşturmanın tüm detaylarına değiniyorum kameranın konumunu ve hızını kontrol etmek için pratik yöntemler gösteriyorum. Lumion da insanları, arabaları hatta kuşlara dahi hareket verebiliyorsunuz, bu özellikleri ile animasyon projelerinize nasıl daha fazla hayat verebildiğinizi gösteriyorum.

Kolay Kullanım

Lumion mimarlar için tasarlanmıştır fakat, ancak herkes bu yazılmada rahatça çalışabilir. Seçenek menüleri Arayüz hiç karmaşık değildir. Eğitim setimde size kısa yolları ile birlikte tüm pratik kullanım özelliklerini en baştan gösteriyorum.

Türkçe Arayüz

Programın ara yüzü tamamen Türkçe'ye uyarlanmıştır. Çok ta iyi bir çevirisi vardır. Bu sebeple herhangi yabancı kelimeler ile kafanızı karıştırmadan programı kolayca kavrayabilirsiniz.

Lumion kullanabilmek için nasıl bir bilgisayara ihtiyacım var?

Lumion çalışırken ve render aşamasında kaynak olarak en çok bilgisayarınızın ekran kartını kullanacaktır. Bu sebeple bilgisayarınızın minimum Nvidia GeForce RTX 1650, AMD Radeon RX 470 veya daha üzeri minimum 4 GB RAM'li bir ekran kartına sahip olmasını öneriliyor. Ama çalışma ekranının kalitesini düşük tutup render sürelerini de uzatarak ortalama bir bilgisayar ile dahi programı gayet verimli kullanabilirsiniz.

Lumion Eğitim Seti İçeriğinde Neler Var?

Lumion 11 ile çektiğim eğitim seti toplamda 9 bölüm içerisinde 75 Dersten den oluşmaktadır. Takip etmesinin kolay olması açısından her ders ortalama 10 dk. uzunluğundadır.

1

Bölüm 1: Başlangıç

Bu bölümde, Lumion'un temel ayarlarını, sahne içerisinde hareket etmeyi ve modeli import ederek, kayıt etmeyi öğreniyoruz. [4 Ders - Toplam 25Dk.]

2

Bölüm 2: Menülerin İncelenmesi

Bu bölümde tasarıma başlamadan önce programın menü mantığını öğreniyoruz. Tüm menüleri tek tek inceleyip nasıl kullanıldığını gösteriyorum. [5 Ders - Toplam 25Dk.]

3

Bölüm 3: Ana Modelin Malzemelendirilmesi

Bu bölümde temel cephe, dış ve iç mekan malzemelerini oluşturup atamalarını yapıyoruz. Malzeme setleri oluşturmayı öğreniyoruz. [5 Ders - Toplam 35Dk.]

4

Bölüm 4: Peyzaj Yerleşimleri

Peyzaj programın en kuvvetli olduğu alanlardan birisi. Ayrıca mimari animasyonlarda oldukça iyi bir etki bırakmakta. Bu sebeple peyzaj yerleşimlerini oldukça detaylı bir şekilde gösteriyorum. Çeşitli boy ağaçlardan, yürüyüş yollarına kadar, bütün detayların nasıl yapıl bire bir gösteriyorum. [12 Ders - Toplam 75Dk.]

5

Bölüm 5: Mobilya ve Obje Yerleşimleri

Bu bölümde gene Lumion'un kendi obje kütüphanesini kullanarak iç mekan mobilya ve obje yerleşimlerini yapıyoruz. İnsan yerleşimini de gösterdiğim bu bölümde ayrıca model üzerinde karşılaşabileceğiniz hataların nasıl düzeltilebileceğini de gösteriyorum. [10 Ders - Toplam 40Dk.]

6

Bölüm 6: Aydınlatma

Aydınlatma bölümünde Lumion'un temel aydınlatma mantığından bahsediyorum. İç ve dış mekan ışık kaynaklarının yerleşimini yapıyoruz. [9 Ders - Toplam 35Dk.]

7

Bölüm 7: Kamera Açılarının Ayarlanması ve Render Alma

Bu bölümde render görüntüleri için kamera açılarını yerleştiriyoruz. [8 Ders - Toplam 60Dk.]

8

Bölüm 8: Mimari Animasyon İçin Planların Oluşturması

Bu bölümde animasyonda kullanmak için planların oluşturulmasını yapıyoruz. [15 Ders - Toplam 120Dk.]

9

Bölüm 9: Final Animasyon Ayarları - Montaj ve Render

Bu bölümde Animasyonun son ekleyeceğimiz ayarları yapıyoruz ardından final animasyon için render alıyoruz. [7 Ders - Toplam 30Dk.]

Eğitim Setinde Oluşturduğumuz
Final Animasyon!

Başlatmak için tıklayın

Hiçbir tecrübeniz olmamasına rağmen yukarıdaki gibi bir animasyon oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Eğitim Setinde Oluşturduğumuz Renderlar!

LUMION
EĞİTİM SETİ

İndirilebilir video dersler

Tüm ders videolarını dilerseniz online izleyebilir, dilerseniz eğitim seti içerisindeki linklerden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sınırsız Erişim

Eğitim setini bir kere satın aldıktan sonra e-posta adresiniz ve parolanız ile giriş yaparak, her hangi bir cihazdan ömür boyu erişim sağlayabilirsiniz.

ONLINE DESTEK

Takıldığınız, merak ettiğiniz, sorun yaşadığınız tüm durumları [email protected] adresine e-posta yazarak sorabilirsiniz. 

Ders Listesi

Lumion ile Mimari Anmisyon eğitim setinin iç yapısını ders listesi ile ders sürelerini buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bu Eğitim Setleri Senin İçin Uygun Mu?

Bir eğitim seti'nin herkes için uygun olması mümkün değildir, dolayısı ile aşağıda ki kriterleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Kimler için uygun

 • Sunduğu hizmetler arasına mimari animasyonuda katmak isteyen MİMARLIK OFİSLERİ.
 • İş başvurusunda kaliteli bir portfolyo sunmak isteyen MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ.
 • Daha önce hiç mimari animasyon yapmamış olanlar.
 • Animasyonu yapılacak mimari modeli elinde bulunanlar.
 • Herhangi başka bir program bilgisi gerekli değildir. 

Kimler için uygun değil

 • Bu işi çok kısa sürede kavramayı planlayanlar. (7,5 Saatlik bir eğitim kısa sürede kavranamaz)
 • Bu eğitim setini satın alarak hızlıca para kazanabileceğini düşünenler.
 • Lumion tipi programların renderlarını gerçekçi bulmayanlar.
 • Lumion dışında mimari animasyon hakkında bilgi edinmek isteyenler.

Sonuç:

Lumion öğrenmek için 3ds Max veya Sketch up gibi herhangi başka bir programı bilmenize gerek yoktur. Fakat animasyonunu yapacağınız modelin dosyasının .fbx şeklinde elinizde olmasında fayda var. Zira Lumion programında çizim yapmak mümkün değildir. Tüm modeller Lumion'a aktarılarak kullanılmaktadır. Dosyaların .fbx formatında aktarılmasında sorun yaşanmayacaktır.

Eğitmen;
Can Kuşkon

Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu. Çalışma hayatına, 2005 yılında "Ulutaş" firmasında mega yatların iç mekanlarını tasarlayarak başladı. "Tuncay Çavdar" başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok başarılı mimar ve tasarımcılarının yanında birebir mimari sektör içerisinde çalıştı. 2016 yılında Türkiye'nin en iyi Render ofislerinden birisi olmak hedefi ile ekibini kurmaya başladı. 


2016 - 2019 seneleri arasında Nişantaşı Üniversitesi iç mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışarak 3Ds Max eğitimleri verdi. Aynı seneden beri 3Ds Max eğitimlerini kendi kurduğu online platforma taşıyarak mimari render alanında 1000'in üzerinde öğrenci yetiştirdi.


Bugün 10 kişiye ulaşan ekibi ile Türkiye’de ve Avrupa’da mimari sektöre render hizmetleri vermeye devam etmektedir.

ONLİNE EĞİTİM SERTİFİKASI

Eğitim sonucunda eğitimi tamamladığınız ve bu işte yetkin olduğunuza dair bir sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Sertifika örneği ve nasıl alıp kullanacağınız hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Eğitim setlerini kullanan eski öğrencilerden...

GÜL SARIKAYA

İç Mimar

Can Kuşkon anlatım tarzı ile öğrenciyi sıkmıyor.

O kadar çok video izledim ki hiçbiri net ve kısa anlatmıyordu. Bu yüzünden eğitim setleri beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Hepsinde ilerlemelerim oldu çünkü eğitimler tek bir şey üzerinden gitmiyor. Hepsi ile ilerlediğiniz için çok eksik bir yanınız kalmıyor. Can Kuşkon anlatım tarzı ile öğrenciyi sıkmıyor. Diğer kişiler gibi uzun bir videoda konuşmasını bilmeyenlerin çektiği videolarla kıyaslamayın çünkü sorunuz neyse onun cevabı birkaç dakika içinde alıyorsunuz. İyi ki eğitim setleriniz var çünkü 3D max kursları ya çok yetersiz ya da çok pahalı hem uygun hemde ciddi anlamda kaliteli öğrenim sunuyorsunuz ben herkese sizi öneriyorum. Çok teşekkür ederim emekleriniz için. Sade, net ve amacına uygun kısalıkta içeriğiniz için çok sağ olun.

Gülay Pembe

Mimar

Sonuçlarımdan oldukça memnunum

Eğitim setlerinden önce gerçekçi materyal bulmakta oldukça zorlanıyordum ve bulduğumda da nasıl uygulayacağımı bilmiyordum. Eğitim videoları çok açıklayıcıydı ve anlatım çok netti. Render sonuçlarımdan oldukça memnunum. Henüz eksiklerim var ama eğitim videolarını bitirdiğimde kalmayacağına eminim... Malzemelendirme ve Render kısmında oldukça ilerleme gösterdim. Eğitim setlerinin içeriği bence çok yeterli. Her yerde bulamayacağımız hazır modellerin olması da çok hoşuma gitti.

Mine Birgül

İç Mimar

Eğitim setleri beni her yönüyle geliştirdi

En çok eksik gördüğüm yanım render ayarları, malzeme atama, aydınlatma ve bazı modelleme konularıydı. Hiç bilmediğim Max komutları ve ayarlarıyla tanıştım. Render ayarlarında, aydınlatma ve malzemede beni çokça geliştirdi. Eğitim setini alırken tereddüt ettim doğrusu ama izlemeye başladığım andan itibaren içerik olarak çok akıcı bilgilendirici ilerledi. Açıkçası beklentimin üzerindeydi. En beğendiğim tarafı ise düzenli adım adım hiç karıştırmadan ilerliyor olması ve çizerken kafamda soru işareti bırakmamasıydı. Eğitim setini almak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır çoğu yerde bulamayacağımız bilgiler mevcut ben tüm setleri aldım ve oldukça memnun kaldım.

Neden Lumion Eğitim Seti ile
Mimari Animasyon Öğrenmelisin!

Mimari görselleştirme sektörü, teknolojinin gelişim çizgisinde büyük bir hızla ilerlemekte ve büyümektedir. Burada önemli olan görsel iletişim yollarının artık sadece görüntüden ziyade videolara doğru kaymasıdır. İnsanlar standart görüntülerden ziyade video izlemeyi daha çok tercih etmeye başlamışlardır.

Sosyal medyada da bariz gördüğünüz bu video izleme etkisi bir sunum yöntemi olan mimari render alanını da kaçınılmaz olarak etkilemektedir. Mimarlar veya sektördeki satış temsilcileri projelerini daha sık video animasyonları ile tanıtmak istemekte ve bunun için daha yüksek ücretler ödemeye de razı olmaktadırlar.

Bu sebeple ister henüz öğrenci olun, ister kariyerinin başında bir mimarlık ofisi. Kendiniz veya oluşumunuz için "mimari animasyon yapmayı öğrenmeye" yatırım yapmanın getirisi tartışılmaz derecede fazla olacaktır.  

LUMION villa
MİMARİ ANİMASYON
İç ve Dış Mekan Online Eğitim Seti
 • 75 Adet indirilebilir video ders
 • 7,5 Saatin üzerinde video içerik
 • 02:15 Dakika Final Animasyon 
 • 15 Adet Final Render
 • Ömür boyu erişim

%30 İndirim

1.500 TL

1.050 TL

Lumion villa MİMARİ ANİMASYON

Corona SALON VE VİLLA
İç ve Dış Mekan Online Eğitim Setleri
 • 162 Adet indirilebilir video ders
 • 17,5 Saatin üzerinde video içerik
 • 02:15 Dakika Final Animasyon 
 • 30 Adet Final Render
 • Ömür boyu erişim

100% Memnuniyet Garantisi

5 Senedir kendi platformum üzerinden online eğitim setleri satmaktayım. Yaptığım işi ne kadar ciddiye aldığımı daha önce eğitim setlerimi tecrübe etmiş olanlar çok iyi bilir.


Size asla işinize yaramayacak bir ürünü satmak istemem. Eğitim setini satın aldıktan sonra, herhangi bir sebepten dolayı sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız, video ve ders dosyalarını indirmediğiniz takdirde 1 hafta içinde eposta ile haber vererek ödediğiniz ücreti iade de alabilirsin.

Sistemli bir eğitim ile sıfırdan mimari animasyon yaratmayı öğrenebilirsin!

Mimari animasyon öğrenmeye çalışmak, belirli bir kaliteyi tutturmak oldukça sancılı ve sıkıntı verici bir süreç olabiliyor. Üniversitelerin mimarlık bölümlerinde bu konuda eğitim dahi verilmiyor. Dışarıdan alınan kurslarda da mimarlık konusuna hakim olmayan eğitmenlerden dolayı tatmin edici olmuyor.

Eğitim setlerimdeki amacım kendini geliştirmek isteyenlere mimari odaklı bütünü göstermek. Tüm çizim sürecine hakim olduğunuz ve sonuçları nelerin etkilediğini farkına vardıkça nerede eksik olduğunuzu ve ne yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Kendi bilgisayarınızda uygulama yaptıkça işin mantığını oturtmaya ve ileride çizeceğiniz her projede rahat etmeye başlayacaksınız.

Melek Akpınar

İç Mimar

Benim kendimde en çok eksik gördüğüm durum programın detaylarını bilmemekti. En büyük beklentim de tek bir model üzerinden öğrendiklerimi başka çizimlerde gösterebilmekti. Özellikle render konusunda ve kamera konusunda gelişmek istiyordum. Eğitim setleri beklentilerimi karşıladı. Sizden ricam ileriki eğitimlerde cafe ya da ofis gibi çalışma ortamlarını da işlerseniz çok güzel olur.

Cüneyt Yetkin

Mimar

Render Kalitesini arttırmak ve Post prodüksiyon yapmayı kendimde eksik görüyordum. Henüz izleyip bitiremedim ama yine de post prodüksiyon konusunda istediğim gibi ilerleme kaydedebildim. Derslerin çok uzun değil, dolayısıyla sıkılmadan izlenebiliyor. Render kalitemde de gelişme oldu.

İlker Nedim Çakar

Mimar

Eğitim setlerindeki derslerin kısa ve gösterilen konuların pratik bir şekilde anlatılması en çok hoşuma giden tarafıydı. Render kalitemde istediğim düzeyde arttı.

Sık Sorulan Sorular

NEDEN WEB SİTENİZ ÜZERİNDE BİR ÇOK ŞEY ÜCRETSİZ OLARAK SUNULURKEN BU EĞİTİM SETLERİNE ÜCRET ÖDEMEM GEREKİYOR?

Bugün neredeyse tüm bilgileri internetten ücretsiz edinebiliyoruz. Ama bunun bazı dezavantajları olmakta. Genellikle youtube'da veya google'da ilginç bir eğitim görüp peşine düşüyoruz. Bu şekilde elbette yeni şeyler öğreniyoruz ama bu yeni bilginin kendi ihtiyaçlarımıza göre nasıl kullanıldığını bulmak oldukça zor oluyor. Bir işi öğrenmek için harcayacağınız zaman ancak bir sistem dahilindeyse kazanca dönüşebilir.

Bu yeni başlayanlar için yaygın bir tuzak gibi, insanların %90'ı herhangi bir ilerleme kaydetmediklerini bile fark edemiyor. Bu bilgi ücretsiz gibi görünse de aslında size vakit kaybı olarak yansıdığı için bazen ücretten bile daha büyük bir kayıp yaratmakta. Yani Zaman.

Böyle bir sistemi hazırlamakta oldukça zaman ve emek alan bir süreçtir. Bu eğitim setinin bedeli 17 senelik tecrübem ile birlikte yarattığım bu sistematik anlatım tarzıdır.

EĞİTİM SETLERİNİN İÇERİĞİNDE TAM OLARAK HANGİ DERSLER VAR?

Aşağıdaki linkten tüm eğitim setlerinin iç yapılarını, ders listeleri ile ders sürelerini canlı olarak inceleyebilirsiniz.

ONLINE VİDEOLAR ÇALIŞMAZ İSE VEYA BU SİTEYE ERİŞEMEZSEM NE OLACAK?

Online tabanlı sistemlerde daima aksamalar veya bağlantı problemleri doğabilir. Bu tip bir durumda [email protected] adresine mail yolu ile ulaşarak kısa sürede destek alabilirsiniz.

Videolara ulaşmak için daima yedek linklerimiz mevcuttur. Eğitim setinin içerisinde teknik konularla alakalı whatsapp üzerinden direkt soru sorabileceğiniz arkadaşımızın telefon numarasını göreceksiniz.

EĞİTİMLERDEN SONRA SERTİFİKA ALMA İMKANI VAR MI?

Evet, eğitim sonucunda eğitimi tamamladığınız ve bu işte yetkin olduğunuza dair bir sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili sertifika örneği ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İNTERNETTEN EĞİTİM SETLERİ İLE BİR ŞEYLER ÖĞRENEBİLMEM GERÇEKTEN MÜMKÜN MÜ?

Günümüzde dijital tabanlı profesyonel beceriler ancak ve ancak internetten geliştirilebilir. Bunun başka bir yolunu düşünemiyorum. Artık online olabilenler ile olamayanlar arasında çok büyük bir fark oluşmakta.

Dolayısı ile evet internetten eğitim çağında yaşıyoruz. Benimde en büyük amacım bilgilerimi Türkiye'deki büyük şehirler dışında da yaşan insanlara ulaştırmak ve onlara da bu fırsattan yararlanma imkanı yaratmaktır.

CAN KUŞKON GERÇEKTEN BU İŞTE UZMAN MI?

17 seneyi aşkın bir süredir bu işi profesyonel olarak yapmaktayım. 10 kişilik bir render ekibini yönetmekteyim. Youtube üzerinden mevcut eğitimlerimi ve portfolyomu incelemeniz durumunda uzmanlığım hakkında net bir fikriniz olacağından şüphem yok.

BU İŞİN ARKASINDA SADECE BİR KİŞİ Mİ VAR?

Bütün eğitim içeriklerimi ve videolarımı kendim hazırlamaktayım. Ayrıca tüm sorulara bizzat cevap vermekteyim. Fakat Web sitesi ve online eğitim'in teknik konularında tabii ekibimden destekte almaktayım. Ekibim hakkında daha fazla bilgi almak için hakkımızda sayfasını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda, tüm sorularınızı [email protected] mail adresine yazarak cevap alabilirsiniz.

Mimari Animasyon öğrenmek için değerli zamanınızı boşa harcamayın.

Dağınık Youtube videoları arasında vakit kaybederek bocalamaktansa sistemli bir eğitime yatırım yaparak zaman kazanabilirsin. Hem mesleki kariyerine hem de kişisel kabiliyetlerine bir yenisini daha ekleyebilirsin.

© 2024 Can Kuşkon. Tüm Hakları Saklıdır. - Mesafeli Satış Sözleşmesi

>