Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kuskonco/public_html/wp-content/plugins/dw-question-answer/inc/Template.php on line 8
Sorularcgpeers 3dmili arşivlerinin ticari kullanımı
Eren asked 5 yıl ago

Sevgili Can Bey , öncelikle paylaşmış olduğunuz çok değerli bilgileriniz için sonsuz teşekkürler.
Uzun zamandır kafamı kurcalayan,içimi kemiren bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle cgpeers ya da gfxpeers gibi sitelerden torrent ile indirilen modelleri,arşivleri (Evermosion,vizpeople vb.) ticari işlerde kullanmak telif ile ilgili bir sorun yaşatır mı? Örneğin bir yatak odası sahnesi modelledik ve o sahnede kullandığımız bir yatak,koltuk,lamba vizpeople ya da evermosion arşivine ait, ve müşterimiz bu sahnemizin görselini web sitelerinde, yurt dışı fuarlarında, kataloglarında  kullanacak, bu sahnelerde kullandığımız objeler, materiyaller bizlere telif ile alakalı bir sorun yaşatır mı? Hocam cevap için şimdiden çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

1 Answers
Can Kuşkon Staff answered 5 yıl ago

Doğrusu bu sorunun cevabının ne olduğunu sende benim kadar iyi biliyorsun 🙂
Ama özellikle türkiyede bu konuyu takip edecek bir otorite bulunmuyor. Geriye dönük olarakta, yani render alındıktan sonra bu hazır modellerin teliflerinin ödenmiş olup olmadığını anlamak çok güç.
Eğer bu ticari kullanımlardan bu tip modellerin telif bedellerinide karşılamak mümkün olsaydı teliflerde usulüne göre  ödenebilirdi. İnternet ortamında dağılan bu tip modellerin teliflerini takip etmenin çok güç olduğu görüşündeyim. Aynı müzik piyasasındaki gibi. Ama bu cevabımda al kullan birşey olmaz demek istemiyorum. Telif hukuki bir süreçtir sonuçta. İş o boyuta gelirse telif sahibi haklı olacaktır. 


Faydalı Dersler

>