Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/kuskonco/public_html/wp-content/plugins/dw-question-answer/inc/Template.php on line 8
SorularCategory: vRay Render3dmax-render-alpha-kanali
murat asked 7 yıl ago

http://prntscr.com/g52kxb 
kolay gelsin can bey.imajda gördüğünüz gibi render aldıktan sonra alpha kanalıyla arka planı photoshopta sildiğimde ağaçların yanı temiz çıkmıyor.bu soruna ne yol açıyor olabilir yada nasıl çözebilirim.ağaçlar maxin kendi ağaçları.
bu arada derslerinizden faydalandığımı söylemek isterim.teşekkürler.

1 Answers
Can Kuşkon answered 7 yıl ago

Merhaba Murat,
Sadece vray sun kulanarak alınan renderlarda PNG veya Alpha kanallı Tiff kayıt dediğiniz gibi pixel kenarlarında beyazlık sorunu yaratır.
Bunun sebebi Enviroment’a gelen Vray Sky dır. Buna bir çözüm uzun zamandır bulunamadı. Benim şöyle bir taktiğim var;
Sahneme güneş koyduktan sonra Enviroment’a otamatik olarak yerleşen Vray Sky’ı ilk önce material editörde boş bir slot’a yerleştiriyorum. Daha sonra ise Material Editor deki Vray Sky’ı sahneme yerleştirdiğim bir Vray Dome light’ın Map kısmına atıyorum. Ve vray dome light’ı options dan invisble olarak kullanıyorum. Dolayısıyla sahnemdeki yansımalı yüzeyli objeler vray sky’ın yansımalarını üzerine alacaklardır ve aynı zamanda render esnasında gökyüzü siyah olarak görünecektir. Dolayısıyla photoshop da bulut koyma esnasında sorun yaşamazsınız.

  • Sorunun çözüldüğüne çok memnun oldum. Bende videoyu izlemene rağmen bu sorunla karşılaştığını düşünmüştüm. Böylesi daha iyi olmuş. Takıldığın bir yer olursa çekinmeden buraya yazabilirsin.

  • çok pardon zaten arka plan değiştirme ile ilgili videonuz varmış onu izledim sorun çözüldü.çok teşekkür ederim vaktinizi aldım….

  • merhaba Can bey .yanıtınız için teşekkür ederim.ancak dediklerinizi yapmama rağmen render esnasında rgb kanalında gökyüzü siyah çıkmıyor.zaten alpha kanalında gökyüzü siyah oluyor ( arka plan olduğu için ama photoshopta temiz seçilemiyor dolayısı ile ağaçların kenarlarında gökyüzüne ait pikseller kalıyor.yani sorun devam ediyor.))))


  • Faydalı Dersler

    >